Suriye'den çekilen ABD birlikleri nereye gidiyor?

Suriye'den çekilen ABD askerlerini taşıyan yaklaşık 100 zırhlı araç Irak'a ulaştı.

Suriye'den çekilen ABD birlikleri nereye gidiyor?

Yerel medyada yer alan haberlere göre, ABD askerlerini taşıyan yaklaşık 100 zırhlı araç Suriye sınırındaki Simelka Kapısı'ndan geçerek Irak'a intikal etti.

Uçakların korumasında Duhok'tan geçen Amerikan birliklerinin, Enbar'daki Ayn'ul Esed Üssü'ne intikal etmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, dün yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilen bin civarındaki Amerikan askerinin Irak'ın batı bölgelerine gönderileceğini bildirmişti.

Türkiye ile ABD arasında, Ankara'nın askeri harekata beş gün ara vermesi, bu süre içinde terör örgütü YPG'nin ağırlıkta olduğu SDG'nin güvenli bölgeden çıkması için yapılan anlaşma kapsamında çatışmalara Perşembe gecesi ara verilmişti.

Esper, Orta Doğu ziyareti kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada "ABD’nin kuzeydoğu Suriye'den çekilmesi hızla devam ediyor ... günler değil haftalardır görüşüyoruz" dedi.

Esper, "Mevcut plan, bu güçlerin batı Irak'a yeniden konuşlandırılması yönünde" dedi ve sayılarının 1,000 civarında olacağını söyledi.

Esper bu birliklerin misyonunun "Irak'ı savunmaya yardım etmek" ve İslami Devleti militan örgütü karşıtı bir misyon yürütmek olacağını belirtti.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi durumun hala değişken olduğunu ve planların değişebileceğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
musul kerkük e zaten çökmüşlerdi de şimdi tam çökecekler !! abd artık sadece petrol kuyularının başına asker bırakıyor dışınada pkk köpeğini bağlıyor ...
ABD bir yere gitmez.kendilerine düşman yaratarak geçinen asalak bir kan emici ülke. birbirimizi kandırmayalim gerçekler acıdır.
Türkiye ye geliyordur, Suriye kokusunu çektiler içine nasılsam
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler