Suriye: İngiltere BM raporunu bekleyecek

İngiltere, Suriye'ye askeri müdahaleye katılımı konusunda hızla karar alınmasını öngören oylamadan vazgeçti.

Suriye: İngiltere BM raporunu bekleyecek

İngiltere'de hükümet, muhalefetteki İşçi Partisi'nin BM kimyasal silah denetçilerinin raporunun beklenmesinde ısrarcı olmasından sonra, ülkenin Suriye'ye olası askeri müdahaleye katılımı konusunda hızla karar alınmasını öngören oylamadan vazgeçti.

Bu aşamada İngiliz milletvekillerinin Suriye'ye askeri müdahaleyi prensip olarak ele alması bekleniyor.

Müdahaleyle ilgili nihai oylamanın da kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili BM denetçilerinin vereceği raporun ardından yapılması planlanıyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi, BM raporunun beklenmemesi durumunda hükümetin planlarına verdiği desteği geri çekme tehdidinde bulunmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, kabinenin bu tehdit karşılığında geri adım atıp atmadığı sorusuna, 'karşılıklı uzlaşmaya dayalı bir sürecin' gerekli olduğu yanıtını verdi.

'Derin kaygılar'

Hague, 'Başbakan ele alacağımız önergede, ülkede Irak'ta yaşananlara dair derin kaygıları yansıtmakta' dedi.

İngiltere daha önce de BM'ye Suriyeli sivillerin korunması için 'gerekli önlemlerin' alınmasını öngören bir karar tasarısı sunmuştu.

Suriye yönetimi 21 Ağustos'ta başkent Şam yakınlarında düzenlenen ve yüzlerce kişinin öldüğü belirtilen kimyasal silah saldırısından muhalif güçleri sorumlu tutuyor.

ABD Başkanı Barack Obama ise saldırıdan Beşar Esad yönetiminin sorumlu olduğundan şüphesi bulunmadığını vurguladı, ancak askeri müdahale konusunda henüz bir karar vermediğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki moon, BM denetçilerinin soruşturmalarını bitirmek için dört günlük süreye daha ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Bu nedenle İngiltere Parlamentosu'nda Suriye'ye askeri müdahaleyle ilgili nihai oylama büyük olasılıkla gelecek hafta başında yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
çünkü rusyayı razı edemediler, saddam iranla 10 yıl savaştı ama batıya karşı tekbir uçak kaldıramadı birtek füze atamadı neden silahları oradan almıştı düğmeye bastılar silahları kilitlediler ve istedikleri gibi at koşturdular ama genede 10 yılın sonunda başarısız olarak geri döndüler. rusya esadın silahlarını kilitlemedikçe kimse bi bok yapamaz ona bu adamda görüyor bunu yok bm kararı yok bimem ne diyerek rusyayı razı etmeye çalışıyorlar edebilirlermi bilemem ama rusya silahları kilitlemeden kimse suriyeyi vuramaz
Çok isabetli bir değerlendirme. Aynen katılıyorum.
arkasında rusya ve çin varken suriye'ye kimse müdahale edemez,ülke içinde birbirlerini yiyorlar olan türkiyeye oluyor 5 milyonu aşan suriyeli göçmen sayısı ile kendine yetemeyen ülkemiz de açlık iyice vuracak herkesi bekleyin görün
Diğer Haberler