HABER

Suriye muhalefeti 'Esad sonrası' İran'la ilişkileri kesecek

Suriye muhalefetinin önde gelen ittifakı Suriye Ulusal Konseyi Esad rejimi devrilirse İran ve Hizbullah'la yakın ilişkilere son vereceklerini söyledi.

Suriye'deki Esad karşıtı muhalefetin önde gelen liderlerinden Burhan Galyun, rejimi devirmeleri durumunda ülkenin İran'la ve Hizbullah örgütü ile yakın ilişkilerine son vereceklerini söyledi.

Suriye Ulusal Konseyi adlı ittifakın başkanı Galyun Amerikan gazetesi Wall Street Journal'a verdiği mülakatta Suriye'nin İran'la yakın ilişkiler içinde olmasını anormal bir durum olarak niteledi.

Galyun, "Esad hükümeti devrilir ve muhalefet iktidara gelirse, Suriye’nin İran ile özel bir ilişkisi kalmayacak ve Hizbullah'la ilişkiler de eskisi gibi olmayacak" dedi.

Suriye Ulusal Konseyi'nin dünya kamuoyunda Suriye'deki krizin algılanmasını belirleyen en önemli aktör olduğunu belirten Galyun, Suriye'deki durumun Libya'dakinden farklı olduğunu, Suriyeli isyancıların hâlâ bazı devlet kurum ve kuruluşlarına güvenebileceklerine inandıklarını da söyledi.

Suriye Ulusal Konseyi ile silahlı Özgür Suriye Ordusu adlı örgüt Türkiye'de yaptıkları toplantılar sonrasında ortak çalışma kararı almışlardı.

Suriye Ulusal Konseyi'nin temel gelir kaynağını Suriyeli işadamları oluşturuyor.

Galyun, Arap Birliği'nin de kendilerine ekonomik yardım sözü verdiğini söyledi.

Suriye'ye yaptırımların sertleştirilmesi ve askeri müdahalenin gündeme gelmesini BM Güvenlik Konseyi üyesi Rusya ve Çin'in vetoları engelliyor.

Ülke içinde geniş çaplı destek yürüyüşleri düzenletebilen Esad yönetimi, İran'ın, Irak'ın ve Lübnan'daki önemli hareketlerden Hizbullah ve Emel hareketinin desteğine de sahip.

Geri Dön