HABER

Suriye muhalefeti Türkiye'de birleşti

Suriye'deki muhalif hareketin başlıca ittifakı Suriye Ulusal Konseyi ile Özgür Suriye Ordusu Türkiye'de yaptıkları toplantıda işbirliği kararı aldı.

Özgür Suriye Ordusu militanları özellikle Humus'ta Suriye ordusuna saldırılar düzenliyor

Suriye'deki başlıca muhalif grubun kendilerini Özgür Suriye Ordusu olarak adlandıran örgütle Esad yönetimine karşı birlikte hareket etme anlaşmasına vardıkları bildiriliyor.

İki grup işbirliği kararı aldıkları ve gelecekteki çalışmalarını planladıkları toplantılarını Türkiye'de yaptı.

Suriye Ulusal Konseyi adlı grup, çoğu kadrosunun ordudan firar eden eski askerlerin oluşturduğu örgütün yalnızca sivilleri korumak için silah kullanacağına dair söz verdiğini belirtiyor.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın amcaları da dâhil olmak üzere yaptırımlar listesine aldığı Suriyelilerin sayısını arttırdı.

Kuveyt de Suriye'deki istikrarsız ortam nedeniyle vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Ulusal Konseyi adlı örgütler arasındaki ilk toplantı da Türkiye'de yapılmıştı.

Suriye Ulusal Konseyi, ülkedeki muhalefetin önemli bir kısmını bir araya getiren ve muhalif hareketin ülke dışındaki temsilciliğini üstlenen bir ittifak.

Konsey’in şiddete başvurmadan faaliyet yürütmeyi öngördüklerini söylemesine rağmen Özgür Suriye Ordusu ile ittifaka girmesi çelişkili görülüyor.

Ancak Konsey üyeleri Özgür Suriye Ordusu'nun saldırılarını destekler nitelikte açıklamalar da yapıyor.

Türkiye makamları BBC'ye verdikleri bilgide, Suriye içindeki gruplara tümden bir iç savaş başlatmamaları için baskı yaptıklarını belirtiyor.

Geri Dön