Suriye operasyonunun amacı Esad'ı devirmek mi?

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı operasyonu değerlendiren, Orta Doğu Enstitüsü Türk Çalışmaları Merkezi Direktörü Gönül Tol, "Suriye'ye sembolik bir saldırı olacağı yönünde bir konsensüs var, rejimi devirmeye yönelik bir saldırı olacağını düşünmüyorum" dedi.

Suriye operasyonunun amacı Esad'ı devirmek mi?

ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye'nin Doğu Guta kentine kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla operasyon başlattı.

Operasyonun ne anlama geldiğini medyascope.tv'den Ruşen Çakır'a değerlendiren Orta Doğu Enstitüsü Türk Çalışmaları Merkezi Direktörü Gönül Tol, "Sembolik bir saldırı olacağı yönünde bir konsensüs var fakat sembolik bir saldırı hiçbir şeyi çözmeyecek. Geçen yıl, Esad rejimi kimyasal silah kullanmıştı. Bunun üzerine Trump yönetimi bir füze saldırısında bulunmuştu. Hiçbir stratejinin parçası olmayan bu türk sembolik yanıtlar Esad rejiminin davranışını değiştirmiyor. Belki geçen yıl yapılandan biraz daha geniş kapsamlı bir saldırı olabilir. Fakat çok da rejimi devirmeye yönelik bir saldırı olacağını düşünmüyorum. Çok kapsamlı bir saldırı olursa, bunun sonuçları olacak. Rusya ve İran da aynı sertlikte buna yanıt verir. Amerikan yönetimi bundan korkuyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
amaçları asla ESED i devirmek değil..Zaten "hedefimiz kimyasal silah tesisleri" diyorlar hem Esedi neden devirsinler yada öldürsünlerki?..ESED ABD nin sadık köpeği 7 senede 1Milyon İnsanı katletmiş ESED i neden devirsinlerki..Tam istedikleri bir köpek kimyasal kullanarak ABD ye "neolur gitme kal" dedi.görevini yaptı zaten ABD nin büyük saldırısında(!) 2 sivil yaralanmış. Tam tiyatro
senin gibiler amerikan yarr"gi duasına çıkmışsınız haberiniz yok. Surekli yaziyorsun palermo heryerde ama hukumetine tek laf yok. yerinde bir karar dedi akp. Karar verin ne istiyorsunuz?
Esad'ın devrilmesi demek en az 4 parçalı ülke demek ama görüyorum ki bizim liderler çoktan amerkan cı olmuş yine
amaç ne esad,ne suriyelinin güvenliği nede insani.emperyal güçlerin bölgeyi kontrol ederek sömürmesidir. türkiye,iran daha sonrasıda rusya rahat olamayacaktır.batı bu bölgeye girmemelidir.bölge ülkeleri geleceğe yönelik hareket etmelidir.bütün bu provakosyonlar israil eliyle yürütülüyor.
Dünyanın ve ortadoğunun en büyük Lideri Beşşar ESAD en ve ülken çok yaşa
eset ve babası turk dosdu hafız esad esatı turkıyede oktup unv nezunuyapmışlar
ABD Fransa İngiltere ve Türkiye hükümeti israile hizmet ediyor, gerisini anlayan beri gelsin... Mavi marmara parasına alınca, kardeşim Esad oldu ESED, mavi marmarada öldürülenler senelerce şehit diye anılırken oldu " oraya giderken banamı sordunuz" eee dünya liderliği kolay değil hacı
ESAD ı devirmek için dışarıdan saldırmak fikri ve fiili YANLIŞ YANLIŞ YANLIŞ.ÇÜNKÜÜÜ; Yarında bir başka ülke idarecisi için aynı SALDIRILAR OLUR VE BU MEŞRU HALE GETİRİLİR. DARBELERE,DIŞARIDAN MÜDAHALELERE,SEÇİLMİŞİ ENTRİKA İLE DEVİRMELERE KARŞI OLMAK İNSANLIĞIN İCABIDIR, BU TARZ SALDIRI YAPANI,YAPTIRANI DESTEKLEYENİ İSE İNSANLIKTAN VE MÜSLÜMANLIKTAN NASİPSİZ VAHŞİLERDİİR.
ne devirmesi akdenizdeki yeraltı kaynaklarına çökmek suriye kimyasal falan bahane
HEPSİ PUŞT ABD BAŞKANIN ŞİZOFREN ALLAH müslumanları muslüman vatanları korusun.
Diğer Haberler