Suriye saldırırsa Türkiye’yi onlar koruyacak!

Suriye’nin muhtemel saldırısına karşı Merzifon’daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu ‘Tunç’ olarak adlandırılan 151. Bombardıman Filosu tetikte bekliyor.

Suriye saldırırsa Türkiye’yi onlar koruyacak!

ABD ’nin başını çektiği uluslararası güçlerin, kimyasal silah kullandığı iddia edilen Şam yönetimine karşı askeri operasyon seçeneğini gündeme almasının ardından Türkiye olası operasyon için hava filolarını hazır bekletiyor.

Esad yönetiminin elinde, harp başlığı takılabilen 600 - 800 kilometre menzilli balistik füzeler bulunuyor. Kimyasal silah kapasitesi de bulunan Şam yönetiminin, kendisine yönelik bir müdahale sırasında Türkiye’yi hedef alma riski bulunuyor.

Söz konusu durum, Türkiye’nin, Suriye ile olan sınır hattının derinliklerinde pek çok yerleşim yerinin hedef alınabilmesi anlamına geliyor.

Akıncı ve Zıpkın da hazır Tehdidin önüne geçmek için Suriye’ye yönelik hava denetiminde Suriye hava savunma sistemlerinin geriletilmesi kritik önem taşıyor.

Bu nedenle Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı olan Amasya Merzifon’daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, modernize edilmiş, “Tunç” olarak adlandırılan 151. Bombardıman Filosu’nun tetikte bekletildiği öğrenildi.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Tunç Filo, belirli bir sahadaki düşman hava savunmasının etkisinin azaltılması, nötralize edilmesi veya elektronik harp usullerini kapsayan hava harekatını yürütüyor.

Olası operasyonun seyrine göre de 152. Akıncı, 101. Havadan Yakıt İkmal ve 162. Zıpkın filoları da devreye sokulacak.

HARM özellikli tek filo

Tunç filosunda yüksek teknoloji F-16C/D Block 50 Fighting Falcon tipi uçaklar yer alıyor. C serisi F-16’lar av ve bombardıman görevleri için kullanılıyor.

Tunç Filo’nun görev tanımı SEAD olarak adlandırılan Hava Savunma Baskısı Suppression of Enemy Air Defence olarak geçiyor. Bu görevlerde HARM Füzeleri kullanılıyor.

HARM (High-speed Anti-Radiation Missile - Yüksek-hızlı Anti-Radar Füzesi) füzeleri, yerdeki radar sistemlerinden yayılan sinyalleri buluyor. Füze bu sinyalleri takip ederek hedefini yok ediyor.

Tunç Filo diğer F-16 filoları gibi dönem dönem İncirlik’e intikal ederek “CAP” olarak adlandırılan sınır boyunca silahlı devriye uçuşları gerçekleştiriyor. Herhangi bir ihlal durumunda anında müdahale etmek ve gerektiğinde de ihlali yapan hava aracını vurmak görev tanımıyla faaliyet gösteriyor.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
dik dur egilme bu halkın çogunlugu seninle rusya
Allah ordumuza milletimize gücümüze güç kuvvet versin..
Neden savaşıyoruz.
BU ÜLKEYİ ADAM GİBİ YÖNETECEK LİDER GELMEDİ BUGÜNE KADAR.KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM ATATÜRKTEN BAŞKA İNÖNÜDEW MENDERESTE ECEVİTTE HEPSİDE YETERSİZ.DİYECEKSENMİZ SEN NERDEN GÖRDÜN MENDERESİ İNÖNÜYÜ GÖRMEDİM SADECE YAPTIKLARI YASALAR BELLİ.NATOYA ÜLKEYİ ALDIRIP ABD UŞAKLIĞI YAPILMASINA GÖZ YUMANDA ESKİ LİDERLERDİ.1974TE PKK KURULMUŞ HALA 40 YILDA BİTMEMİŞ ÖRGÜT YUH DİYORUM.ÇÜNKÜ NİYETLERİ BİTİRMEK DEĞİL.LİDERLERİN SİYASETÇİLERİN YÜZLERİ GÜLÜYOR YA İÇLERİ O KARANLIK DÜNYALARI HEPSİ TERÖRİSTLERİ DESTEKLİYOR.
Natodan çıkalım diyen siyasilerde var, onlar ergenekon masalından dolayı içeride. Halk onları seçmediğine göre her şeyiyle bu hükümeti hak ediyor demektir. Şimdi kadrolaşmayla yok ettiği nitelikli diplomatlarıın yokluğunu koskoca dünyada yalnız kalmakla ödeyecek... Bu durumu ülkece biz seçtik, diğerlerini de biz seçtik. Böyle yönetilmeyi hakediyoruz kısaca...
Ayrıca belirtmek isterim ki 151. Filoda gerçekten çok eski uçaklarımız var. Yani biraz miladını doldurmuş desem yalan olmaz. Uçakların makinalı topları falan 2-3 metre hatalı atıyor.
SURİYE NE KADAR GÜÇLÜ İMİŞ DE BİZİM HABERİMİZ YOKMUŞ BAKSANA YORUMLARA HERKES SURİYELİ KESİLDİ, 1300 ÇOÇUĞU KİMYASAL SİLAH ATIP ÖLDÜREN SAN Kİ TÜRKİYE...
BENCE O APTALMI BİLMEM AMA SEN MÜSLÜMANMISIN ?
pardon ama aptal mısınız.
zorla hic gereği yokken savaş cigirtkanligi neden?Bu istek neden?olasi bir savaşta turkiyenin karsilasabilecegi agir riskler neler
Kimse kimseyi kandırıp sonradan "biz ne halt ettik" diye ağlamasın, Balistik füze saldırısını engelleyecek bir sistem Türkiye'de bulunmuyor, kaldı ki o füzenin savaş başlığına bir de kimyasalı yerleştirdin mi hepimiz oturduğumuz yerde böcek gibi büzüşüp ölürüz. Ben bir ülkenin yönetiminde olsam madem siz ayak oyunlarıyla benim ipimi çekiyorsunuz, ip öyle çekilmez böyle çekilir der elimde ne varsa sallarım. Açık, net. Kızılay'ın ya da Taksim'e yetişiyor mu bilmem menzili ama ortasına düştü mü füze vay halimize. Savaş bu, Kasımpaşa'da dayılık yapmaya benzemez...
Bizim bu savaşta ne yerimiz ne işimiz var ucuz siyaset yapmayın.
TSK 'DA O UÇAKLARI UÇURACAK SUBAY KALDIMI...
TSK'DA ATILAN TERÖRÜST YANDAŞLARINDAN BAHSEDİYOSAN EVET KALMADI :)
Aman düşmesinlerde biz kendimizi koruruz.
Saldırı olursa Şam ilk önce Tel Aviv'i vuracak, kendilerinin beyanı var.
sıkar biraz amerikada rusyada anında suriyeyi yerle bir eder
Suriye nin yerine ben olsam ilk olarak bölgeyi karıştıran kan şiddet ölüm getiren İsrail i vururum hem daha yakın. daha kolay.
Bütün bu vahşet tamamen israilin güvenliğini sağlamak için işleniyor, ırakın durumu da aynı, suriye de atılan kimyasalı kesinlikle ABD VE İSRAİL kullanmıştır, Suriye ye müdahale etmek için bahane üretiyorlar, Müslümanlar birlik olamıyor, birbirine düşmüş durumdalar bu ise kafirlerin işini kolaylaştırıyor. Müslüman ülkelerin akıllı olması lazım yoksa kısa zaman içinde Büyük İsrail Devletini karşılarında bulabilirler..
Merzifonda ki polis okulu onu korusun sizleri . Hadi çağır hazırladığın polis (imamın ordusu ) ordun korusun seni Orta doğu projende....Evde tuttuğun % 50 ile beraber :=))
Tecrübeli ve gerçekten yetenekli Jet pilotların çoğu Gerek ergenekonu protesto etmek ve aşağılanmayı kaldıramamak gerekse ekonomik nedenlerle istifa edip Ticari hava yollarına geçti. Şu anki pilotların ne kadar yeterli olduğu belirsiz. Yüzlerce F16nız olsa bile onları gerçekten hakkını vererek kullanacak pilotlarınız olmadan ne işe yararlar ?
Bir Hüseyin gibi yezit kaplamış Esadın etrafını... Yezit salyalarını akıtıyor Esad karşısında.... Hak Muhammed Ali yardımcın olsun BEŞŞAR ESAD.... 14 masumu pak erenler evliyalar himmetiyle zafer senin OLSUN
Bu savaşta Türkiye'nin ne işi var , bu bizim savaşımız değil.
Suriye eğer saldırırsa, bizi Ak gençlik korusun en önde siper olsun Ak mücahitler. Savaş isteyenler onlar değil mi ?
ne koruması yav adamın elinde belkide atom var nasıl koruyacak bunlar bizi savaş bu boşbakan Türkiyede kimsenin burnunun kanamayacağını garanti edebiliyormu daha sınırlarını koruyamıyor hergün seken kurşunlardan bir vatandaşımız hayatını kaybediyor.
OLAYIN BİZİMLE ALAKASI YOK AMA BİZ KORUNMA İHTİYACI HİSSEDİYORUZ ... TAYYİP BEY ADAMI SÖZLERİYLE BOMBALADI KARŞILIĞINDA GERÇEK BOMBALARI GÖRÜCEZ ... DELİKANLI BAŞBAKANIMZ SAĞOLSUN...
Bülent arınç cın aşağıladığı iyi ki savaş çıkmamış dediği ordu bu ordu değil mi...
türkiyenin korunacak neyi varmış ki ben merak ettim yani kadınların açtığı bayankupon adlı kupon sitesini gördünüzmü gözlerinize inanamayacaksınız kadınlar neler tutturmuş hemen aratıp bakın bayankupon diye
Şu yaşıma geldim daha ölen bir yahudi / hristiyan topluluk görmedim... Biride kalkmış diyorki israil kimyasal silahlardan tehtit altında bu sebeple misilleme olabilir ancak reyhanlı tarzı sivil insanlarda ölebilir..Bunu diyen bir müslüman. Zihneyete bak :)).. Neymiş olası bir suriye saldırısında da bizi Merzifon’daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu ‘Tunç’ olarak adlandırılan 151. Bombardıman Filosu koruyacakmış. Kimden ? Müslüman bir ülkeden... şöyle bir geriye bakıyoruzda "orta doğu" olarak adlandırılan bir yerin böylesine bir maşa olduğuna ilk kez bu denli bariz rastlıyoruz..
ya..suriye neden saldıracak bize..adam bizi düşman olarak görmüyor,ama biz zorla düşman olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyoruz..
işte CHP ile AKP arasında ki fark CHP lideri inönü Ülkeyi ikinci dünya savaşında savaşa sokmamak için her yolu denemiş bunu da başarmıştı,şimdi ki hükümet ise savaşa girip ülkeyi tehlikeye sokmak için bilinçsizce savaş tellallığı yapmakta bundan da tabi ki ülke vatandaşları olarak hepimiz zarar görmesi kaçınılmaz dır
zorla bizi savaşa sokacaklar amerikanın oyuncağı olmaya devam et hükümet
YAHUDİLERDE MÜSLÜMANLARDA HRİSTİYANLARA KÖLE OLMUŞ DURUMDA.DÜNYA ÜZERİNDE PKK TALİBAN EL NUSRA EL KAİDE GİBİ TÜM KÖTÜ TERÖRİST ÖRGÜTLERİ KURAN YADA BESLEYEN ABDDİR.NİTEKİM MANTIĞINIZA SORUN EL KAİDENİN BAŞKANI USAME BİN LADEN ÖLDÜRÜLDÜ DENİLDİ.ÖLDÜRÜLDÜYSE ÖRGÜT NEDEN KAPANMADI ÖRGÜTÜN BAŞKANI LADENDİ.CESET NEDEN ORTADA YOKTA DENİZDE.HEPSİ ABDNİN OYUNLARI.YAHUDİLERİNDE EN KÖTÜLERİ İSLAM DÜŞMANLANI İŞ ADAMLARI ABDDEN ÇIKAR VE İNGİLTEREDEN.CIA GİBİ LANET ÖRGÜTTE ABDDE.ABD ÇOK TEHLİKELİ ÜLKE ASLINDA.HRİSTİYANLAR GÜLÜCÜK SAÇIYORRLAR BARIŞÇI GÖRÜNÜYORLAR LAKİN GERÇEKTE BETERLER.
abd nin ıraka oynadığı iğrenç oyunu abd isrial akpkk el kaideye suriyede nükleeer silah kullandırıp esadın ütürüne aatrk akpkk abdye nasıl ıraktaki katilamlarda yasim okuduysa yine abd akpkk İsrail şeytan üçslüsü yine msülüman bir ülkeyi işgal edeceklr akpkk nın amacı krdüstanı kurup insalrı birbire verip ülkeyi karışrtırmka bunu gezide yapmaya çalıştılar polslere inşalara öldürtüp gözlerini çıakrtuıp palalılar insalrı dövdüler aynı senaryoyu akpğkk tekrarlayıp etnik gruplara çekicek ne kdar iğrenç bopun eşbaşkanı abd emirleri trükiye başbakı
Suriye'deki kimyasal silahların haddi hesabı yok.Türkiye bok yoluna gidecek gibi gözüküyor.Yerleştirilen patriotlar bilindiği gibi sadece askeri alanları koruma altında tutmaktadır.Yani Suriye elindeki 130 km ila 1500 km menzilli ve kimyasal SCUD füzelerini Türkiye'nin en uç ve metropol kentlerine kadar ulaştırabilecek. İstanbul , Ankara , İzmir vb... büyük illerde oluşabilecek insan kayıpları milyonları aşacak. İsrail bile şu anda halkına ücretsiz gaz maskesi dağıtmaktadır.Bu kadar insanın vebalini nasıl alıyorlar anlamıyorum !
Olan bölgedeki vatandaşımıza olacak.
biz suriye ye saldırırsak ne olacak ? durup dururken; obamanın ricası ile iş yapmasınlar... emperyalistlerle eş işler yapanlar hain olur bu millete ihanet eder... böyle biline...
Arkadaşlar Hasanla hüseyin kavga eder mehmet gelir Hasanın ayağını kırar her kez olayı kimden bilecek?? Tabiki hüseyinden bilecek . Hatırlarsanız Buna benzer olaylar Türkiyenin de başına gelmişti pkk ile devlet savaşırdı mossad elemanları gelir karakollarımızı basardı ve pkk yaptı deniliyordu Aynı oyunu şimdi süryede oynuyorlar İSRAİL süryeyi karıştırıp iç savaşı başlattı ve kimyasalı kullandı büyük savaş kaçınılmaz oldu.türkiyeyide israil vurak süriye değil.
RUSYADA ASKERİ DESTEĞİ AZALTMIŞ YAZIYORDU GEÇEN GÜN.EEE SURİYEYEİ KORUYACAK DEVLETTE KALMADI.ÇİN VE İRANMI SADECE?ÇİNİN ORDUSU ÇOK GÜÇLÜ İRANDA NÜKLEER GÜÇLÜ FAKAT İŞİ ZOR SURİYENİN ABD SİYASETTEDE SANAYİDEDE TEKNOLOJİDEDE GÜÇLÜ HALA NE YAZIK Kİ:…………………………………….(NOT) FARKINDAMISINIZ ABD IRAĞA TEK BAŞINA SALDIRMIŞTI FAKAT BU KEZ ÜLKELERİ TOPLADA FARKLI TAKTİK DENEDİ BENCE ABD ARTIK KENDİ ASKERİNİ MALINI SAVAŞA HARCAMAK İSTEMİYOR MÜTTEFİK ÜLKERİ VE TERÖRİSTLERİ KULLANIYOR.
Beceriksiz yönetimler, her zaman halkına ve komşularına zarar vererek, gelişme alanında köstek olurlar. Bunu da Türkiye gerçeği olarak görebiliriz, çünkü Türkiye yi yönetemeyip, ABD ye bırakanlar bunun bir örneğidir...
domates biber balcan buğday arpa mısır pamuk nohut fasilye abd sat kendini korumak için bi silah verir onunda şifresini sana vermeye gücün yetmez
RUSYA SALDIRIRSA BİZİ KİM KORUYACAK.
suriyenin,mısırın,ırakın,iranın,türkiyenin,libyanın zafiyete düşmesi israile yarar.birbirimizin içerisindeki bölücü unsurları desteklersek,kendi ayağımıza sıkmış oluruz.arap baharı aynen sonbahardır.güçleri yok edilmiş ülkeler var ortada .nerde bahar.suriye pkk yı besledi ,şimdi ettiğini çekiyor.buna rağmen abd ,israil ve ab nin yanında olmamız gerekmez. büyüklüğümüzü gösterip karışıklıkların son bulması için çaba harcamamız gerekir.
çok doğru, ancak medyanın büyük bir kısmı abd maşası durumunda aklı selim yayın yapmıyorlar. hep esadı suçluyorlar, hiçbir Müslüman kimyasal atıp Müslüman çocukları öldürmez imanı yok ama bu gerçeği aslanlar gibi manşetlerine yazmıyorlar, çünkü OBAMA abileri ham yapar onları
sakin olalım, gaz keselim, askeri konuları koordinat vererek yayınlamak ne kadar doğru bilemiyorum.öyle yada böyle hedef göstermenin anlamı var mı?
Medyamız meğerse ne çok savaş meraklısı imiş.
YANLIŞ SİYASET ; BAŞTA AMERİKA OLMAK ÜZERE AVRUPANIN YEMEK YEDİĞİ MASADA TÜRKİYENİN GARSON OLARAK ÇALIŞMASI SONUCU SURİYE Yİ HAZIRLADI VE MASALARINA SUNDU ELBET ZAMANI GELDİĞİNDE TÜRKİYE Yİ DE DİRSEK DARBESİYLE DIŞLAYACAKLAR..HERTÜRLÜ SENARYOLAR TÜRKİYE İÇİN ÜRETİLİYOR FAKAT BUNDA HALKIMIZIN SAĞ DUYU İLE BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HER TÜRLÜ ETNİK KİMLİĞİYLE BUNLARA ÇANAK TUTMAMASI BİZLERİ AYAKTA TUTACAKTIR.
Diğer Haberler