Suriye Tezkeresi 4 Ekim'de sona eriyor

Meclis'in, Hükümet'e Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin verdiği iznin süresi, 4 Ekim 2013 tarihinde sona eriyor.

Uluslararası camia, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının ardından bu ülkeye askeri müdahaleyi tartışıyor. Hükümet, geçen yıl Suriye konusunda Meclis'ten bir yıl süreyle yetki almıştı.

CHP ve MHP, Suriye'ye yapılacak olası bir müdahalede Türkiye'nin yer alabilmesi için alınan bu iznin yenilenmesi gerektiğini ileri sürüyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Suriye'ye olası bir müdahale konusunda, "Elimizde Suriye'den gelen güvenlik risklerine karşı silahlı kuvvetlerimizin ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin her türlü tedbiri alması yönünde sürekli devam eden çok güçlü bir tezkeresi var ama ihtiyaçlar daha başka bir durum gerektirirse TBMM'ye başvururuz" dedi.

Suriye'deki Durumun Oluşturduğu Tehdit ve Riskler Çerçevesinde Hudut, Şümul, Miktar ve Zamanı Hükümetçe Takdir ve Tespit Edilmek Kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Yabancı Ülkelere Gönderilmesi ile Gerekli Düzenlemelerin Hükümet Tarafından Belirlenecek Esaslara Göre Yapılması İçin Anayasa'nın 92. Maddesi Uyarınca Bir Yıl Süreyle İzin Verilmesine Dair Karar şöyle: "Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir. Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir.Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir.Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır.

Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasa'nın 92'nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi, Genel Kurulun 04.10.2012 tarihli 4'üncü Birleşiminde kabul edilmiştir." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
o eylemleri sizin beslediniz muhalif terörüsler yapıyor kendi kanınızda boğulursnuz işallah ALLAHA havale ediyorum sizi size çanak tutanları terörü doldurdunuz kardeşim diyerek milletin parasıyla hem besliyonuz hem silahlandırıyonuz
SENİN GİBİ CAHİL CHP PİYONLARI..ZALİM DİKTATÖR YALAKALARI..İNSANLIKTAN NASİPLENMEMİŞ..ASKER POSTALI YALAMAYI SEVEN DARBECİ..ZİHNİYETTEN..ANCA BUKADAR CAHİLCE BİR YORUM BEKLENİRDİ..ZATEN
AKLINIZ KESMİYOR HAYLA..TC..NEKADAR YIRTINIRSA YIRTINSIN..EMPERYALİSLER İSTEMEDİKÇE SAVAŞ OLMAZ.EĞER ONLAR İSTER..SENDE.SAVAŞIN DIŞINDA KALIRSAN..BAŞINA CUVALI..GEÇİRİRLER..YANINDADA KÜRT DEVLETİNİ KURAR..PKK.YADA DESTEGİNİ VERİR..BUNLAR OLMUŞ..GERÇEKLER...PARAN GÜCÜN..SİLAHIN..YOKSA...ANCA KONUŞURSUN....
şeriatçıyım diyorsun ama imanınız para olmuş yapılan her türlü pisliğe çanak tutuyorsunuz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler