Suriye'de kimyasal birlik ilk hedef

Binden fazla insanın yaşamını yitirdiği kimyasal saldırıyı, Suriye Ordusu'nun 4.Zırhlı Tümeni'nin gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Suriye'de kimyasal birlik ilk hedef

Devlet Başkanı Esad'ın kardeşi Mahir'in komuta ettiği birlik, Şebbiha isimli çeteyi de barındırıyor. Birlik olası operasyonda ilk hedef olarak görülüyor.

Üzerinde çalışılan Suriye operasyonunda olası hedefler belirlenmeye başlandı. Cezalandırma amaçlı operasyonda Suriye ordusunun bazı birliklerinin özellikle hedef alınması bekleniyor.

Hedefteki birliklerin başında Suriye'nin 4.Zırhlı Tümeni var. Şam yakınlarındaki Guta bölgesindeki birliğe Devlet Başkanı Esad'ın kardeşi Mahir Esad komuta ediyor. Binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği kimyasal saldırıyı 4. Zırhlı Tümene bağlı 155.Tugayın yaptığına ilişkin istihbarat raporları var. Bu birlik Şabbiha ismi verilen sivil çeteleri de barındırıyor.

Olası hedefler arasında Suriye ordusunun özel birlikleri ve istihbarat merkezi de sayılıyor. Şam'ın Kuzeyindeki Kasiyon bölgesinde yer alan Cumhuriyet muhafızlarının üssü de önemli hedefler arasında. (NTV)

İNGİLTERE TASARI SUNACAK

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'deki sivillerin kimyasal silahlardan korunması yönünde karar için BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracaklarını açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Cameron, Esed rejiminin saldırılarının kınanması ve sivillerin korunmasına yönelik tasarıyı hazırladıklarını ifade etti. Cameron, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki sorumluluklarını yerine getirmesi için bunun bir fırsat olduğunu dile getirdi. Tasarının bugün konseyin gündemine getirilmesi bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip daimi üyelerinden Rusya, Suriye rejimi aleyhine getirilen tasarıları engelleyeceğini daha önce açıklamıştı. BM'den sonuç alınamaması halinde İngiltere ve ABD öncülüğündeki ülkelerin kendi başlarına hareket etmeleri gündemde.

"BÖLGEDE MÜDAHALEYE BİR TEK TÜRKİYE DESTEK VERİYOR"

Arap Ligi’nin Salı günü kimyasal saldırıdan Esad rejimini sorumlu tutmakla birlikte Suriye’ye bir askeri müdahaleye desteklemeyi reddetmesinin Beyaz Saray’ın girişiminin hukuki ve diplomatik yönlerini karmaşıklaştırdığı yorumları yapılırken “Bölgede bir tek Türkiye, müdahaleyi desteklemeyi taahhüt etti” deniliyor.

New York Times Gazetesi, Arap Ligi’nin Suriye’ye bir askeri müdahaleyi reddetmesinin Obama Yönetimi’ni “geniş bölgesel destekten yoksun” bıraktığı değerlendirmesini yaptığı geniş haber analizinde yönetim yetkililerinin ise, toplantı öncesi Arap Ligi’nden beklentinin askeri müdahale için onay değil, kimyasal silahlar kullanımı için kınama olduğunu, bu nedenle örgütün tutumundan tatmin olduklarını söylediklerini de aktardı.

Halen ABD kamuoyunun sadece küçük bir bölümünün Suriye’ye askeri müdahaleye destek verdiğine, Arapların çok büyük bir çoğunlukla ise karşı olduklarına işaret edilirken özel konuşmalarda Batı’nın devreye girmesini ısrarla isteyen Körfez ülkeleri dahil, hiçbir Arap ülke veya liderinin kamuoyu önünde "destek" ifade etmediği belirtilerek “Bölgede bir tek Türkiye müdahaleye destek taahhüt etti” denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
TÜRKİYEYE SALDIRI OLMAZ.ÇÜNKÜ ABD MÜTTEFİĞİ TÜRKİYE.ABD MÜTTEFİKLERİNE SALDIRMAZ.GEZİ EYLEMLERİNİDE ABD ÇIKARMIŞ OLABİLİR FAKAT TAYYİP YİNE ABDYE YILIŞMIŞ SAKİNLEŞTİRMİŞTİR ABDYİ……..TÜRKİYENİN İŞİ SAKAT BENCE HALKIMIZ 676 MİLYON DUYARLI OLSANIZ İYİ OLUR.BİLİNİZKİ ALLAH KORUSUN BUGÜN BİR SALDIRI OLSA BAŞIMIZDA ATATÜRKTE H.Z ÖMERDE YOK.LİDERSİZİZ DARMADUMAN OLURUZ…………………………
yani kendi ülkene ve TSK ya hiç güvenin yok. öylemi. mesela kim saldırır Türkiye ye? suriye mi? hadi saldırsın da bir görelim bakalım. el mi yaman bey mi yaman.
hz ali varken hz ömere mi kaldı komuta.Nerde görülmüş bu.La Fatah Illa Ali (AS) La Saif Illa Zulfiqar
sen kendi adına konuş...
Kara cahil boş konuşma diye buna denir :)
Haçlılar Yurt içinde Ve Yurt Dışında 3 tarafımızı da sarmış . Irak'a Özgürlük , Suriye'ye özgürlük ,Yarın Mısıra Özgürlük ondan Sonra İran'a Özgürlük Etrafta Müslüman bırakmadılar Sıranın Bize geleceğini Hiç Mi düşünmüyorsunuz? **Gelecek Bir Gün Gelecektir.** Yahudi ve Hristiyan yalakaları ile bizim işimiz Zor , TÜRK devletine TÜRK Lideri Lazım.
BİZ FIRSATCI KOMŞUYUZ.
niye yırtık dondan bir biz çıkıyoruz arkadaş. iyice sudi krallar gibi olduk. elde tuzluk, nerede olay olsa oraya koşuyoruz...
nasıl bir zihniyettir bu yaa?! şimdi senin ülkende böyle katliamlar olsa,çoluğunu çocuğunu telef etseler kimyasalla yok etseler diğer ülkeler de ''bize ne canım iç meseleleri'' mi desin?! komşun karısını çocuğunu kesse ''aile meselesi bize ne?'' mi diyeceksin?! Allah'tan korkar insan yahu! can cana emanettir arkadaşım,insanlar birbirine emanettir yapmayın böyle..
sen tuzluğunu sakın elinden bırakma nerede buldun orada tuzlamaya devam et
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler