'Suriye'de muhalifler Alevilere saldırıyor'

Suriye'de muhaliflerin bölgedeki sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirdiği iddia edildi.

'Suriye'de muhalifler Alevilere saldırıyor'

Daily Telegraph gazetesinde bugün yayınlanan ve Suriye'de Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Lazkiye'de yaşanan çatışmaları ele alan haberde, muhaliflerin bölgedeki sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirdiği iddia edildi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Ruth Sherlock'un haberine göre muhaliflerin Lazkiye ve çevresindeki saldırılarında yüzlerce sivil yaşamını yitirdi, yaralandı ya da kayboldu.

Haberde görüşüne yer verilen Lazkiyeli Alevi din adamı Şeyh Muhammed Reda şunları söylemiş: "Hâlâ evlerinde öldürülmüş insanlar, çalılıklarda bırakılmış cesetler buluyoruz. Şimdiye kadar köylerden 150 Alevi kaçırıldı. Aralarında kadın ve çocuklar var. Onlarla tüm bağlantımız koptu.”

Haberde, bu saldırıların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Alevi olması ve aile köklerinin Lazkiye'de olmasıyla ilgili bağının olduğu da belirtilmiş.

Ruth, muhalefet kaynaklarının, Humus'ta son dönemde yaşadıkları bir dizi askeri yenilginin acısını çeken isyancıların Esad'ı ‘en fazla acı çekeceği yerde' vurmaya çalıştığını söylediklerini bildiriyor.

Çatışmaların Esad'ın memleketi Kardaha köyünün 12 mil yakınına dayandığının altı çiziliyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu iddiaları reddeti

Bölgede yaşayan yerel, muhalif gazeteci Habib Salihse, isyancıların Suriye yönetiminin silah temini için de kullandığı Tartus limanına ulaşmak ve burayı kuşatmak istediğini söylemiş.

Salih şöyle konuşmuş: "Bunun aylar alacak uzun bir kampanya olduğunu biliyorlar. Önce Kardaha'dan geçmek ve Esad yanlısı grupları saf dışı bırakmak zorundalar.”

Lazkiye Meclisi'nin bir üyeyiyse şunları söylemiş: "Bir mezhep savaşını kışkırtıyorlar. Yüzlerce ölü ve yaralı var. Aralarında kadınların da bulunduğu yüzlerce sivil kaçırıldı. Zorla götürülmeyen siviller kaçtılar ve köylerin çevresindeki ormanlarda saklanıyorlar. Ortada tam bir kaos var.”

Suriye Ulusal Koalisyonu'nun ortada etnik temelde bir saldırı olmadığı yönündeki açıklamasına yer verilen haberde, yerel kaynakların Alevi köylerine doğru ilerleyen yaklaşık 300 savaşçının yabancı Cihatçılar olduğunu aktardığı da belirtiliyor.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
suriyede zulüm var diyen el kaide el nusra katilleri kafatası avcısı destekçileri akp bakanları başbakan ve akp milletvekilleri türkiyeden geçen 900 kişilik libya tunus çeçen afgan militanın lazkiyede alevi katliamını gerçekleştirdiği çoluk çocuk kadın yaşlı demeden işkence yapıp boğazlarının ateşli silah kullanmadan kesildiğini söylüyorlar söylemekle kalmıyor belgeleniyor elbet bunun hesabını vereceksiniz bu dünyada olmazsa ahirette bu insanlar yakanızda işte o gün Allaha hesap vereceksiniz cahil vahabi şeriatçı korkaklar ve destekçileri cehennemin en altında yerlerini alacaklar inşallah
diğerlerini bilmem ama şeriatçılar cehennemim en dibimi lan asıl şeriatı istemeyenler rda mal mısın nesinşeriat nedir? allahın kanunu. blmiyosan öğren geri zekalı
MÜSLÜMANLAR HAMASI HİZBULLHI PKKYI BÖYLE KORURLARSA DAHA ÇOK ŞEY OLUR.İSRAİL TERÖRİSTLERİ TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYOR ASLINDA.ABD VE BATI ŞEREFSİZ.ABD YAYIYOR PİSLİKLERİ.İSRAİL ABD İLE ARKADA ANLAŞAMIYOR TAMAMEN ASKERİ-SİYASİ ÇIKAR İLİŞKİSİ VAR ABD İLEN.OBAMA NASIL YAKALANMIŞTI PAPARAZİLERE NETANYAHUNN ARKASINDAN LAF EDERKEN.MOSSAD AJAN SOKUP CIANİN BİLGİLERİNİ BİLE ALMIŞTI.VE İSRAİL NATODA BİLE YOK.GAVUR OLAN ABDDEKİ YAHUDİLER İŞ ADAMLARI ABDDE.ABD VE BATI ÇIKAR NERDE ORDADIRLAR.BUGÜN İSRAİLİ KORURLAR YARINDA MÜSLÜMANLARI BUNU SİZDE BİLİYORSUNUZ.ABD VE BATININ DÖNEKLİĞİNİ!.
Diğer Haberler