Suriye'deki Kürtler Kuzey Irak'a göçüyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, binlerce Suriyeli mültecinin Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne sığındığını duyurdu.

Suriye'deki Kürtler Kuzey Irak'a göçüyor

BM, Cumartesi günü yaklaşık 10 bin Suriyelinin, Perşembe günü ise yaklaşık 7 bin Suriyelinin Peşkabur sınırından geçerek Kuzey Irak’a sığındığını belirtti.

BM'nin göç veren kentler olarak saydığı Haseki ve Kamışlı, Kürtçe'de 'Batı' anlamına gelen ve bölgede 'Batı Kürdistan' olarka bilinen Rojava'ya bağlı kentler.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Adrian Edwards, Cuma günü Cenevre’de yaptığı basın toplantısında “Bu ani hareketin nedenleri henüz net değil” dedi.

SEYYAR KÖPRÜ İLE GEÇİYORLAR

Suriye'de iç savaştan kaçan binlerce kişi Kürtlerin denetiminde bulunan Irak sınır kapısına dayandı. Binlerce kişi Semalka Sınır kapısından Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin denetimindeki bölgeye Dicle nehri üzerinde kurulan seyyar köprü ile ulaşıyor.

Büyük bir izdihamın yaşandığı kapıda insanlar Irak tarafına geçebilmek için adeta birbirini eziyor. Geçişlerde önlem alan Irak Bölgesel Kürt Hükümetine bağlı peşmergelerden büyük bölümü yardım için ellerinden geleni yaparken, bazılarının ise sert davranması tepkiyle karşılandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Ülkeler iyice karıştı lıderler toplumun ırkını mezhebini sorgularsa olacağı bu unutmadık körfez savaşında bir milyon peşmerge Türkiye'ye geldi yada bilinçli getirildi Doğu illerinin denası bozuldu gelen mülteciler kaldı çoğu vatandaş edildi sonuç Doğu illerinin büyük kısmı Bdp PKK nın eline geçti dogu da yerleşik yaşayan insanlar bunların yüzünden topragını terk etti yad terk etme zorunda kaldı etme bulma dünyası türkıyede bir kargaşa çıksın bu gelenle jet hızıyla bırakıp kaçarlar çünkü bunlar böyle hazıra alışmışlar eroin esrar kaçakçılık devlet bunları iyi görmeli önlem lmali yazık vatana.
sen çok fantastik film seyrediyorsun belliki çoook batılısın bir kez görmemişsin güneydoğu yu gel seni misafir edelim fantastik hayal ürünü düşüncelerini bırakır reel i görmüş olur birazda insanı bakarsın olaylara..
Savaş ne kötü.
Bizin hükümet gücü olsa dünyaya savaş açacak nerdeyse. Ama Allahtan karşısındaki güçlerden tırsıyor. Çin ve Rusya olmasa yanmıştık valla . Bütün komşulara savaş açardı. Aynı Hitler gibi oldu.. Savaş görenler Atatürk, İnönü Ecevit gibi insanlar savaşın cinayet olduğunu belirtmişlerdi. Savaş anılarını okuyanlar savaşa taraftar olamazlar. Ancak zorunlu ise savaş olmalıdır.. Mesela PKK yı besleyen kuzey Iraka savaş açılmasına kimse itiraz etmez.
Bize gelin bize. Tayyip hepinize bakar.(!?)
tayyip sanada bakar sende gel
Bu oyunun başındaki kişi ben olsam bu ftografı görür KOYUNLAR SIRAYA iyi girmiş derdim .. anlayana ..
bırakın gitsinler gaziantepde suriyeli doldu iç savaş çıkıcı vay laf almıyorlar gitsinler amam
SAVAŞ NARALARI ATANLARA KAPAK OLSUN.BU BUZ DAĞININ SUYUN ÜZERİNDEKİ KISMI.BİRDE ALTI VAR Kİ NE DİL NE DİN NEDE IRKIN SENİ KORUYA BİLİR. HELE HELE İÇİNİZDEKİ DEVE KUŞLARINA BİRDE İÇERİDEKİNE GÜVENMEYİN BİR ANDA YALNIZSINIZ .
Diğer Haberler