HABER

Suriye'den Türk yatırımcılara çağrı

ŞAM (İHA) - Suriye'nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdullah el-Dardari, Suriye ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin, Suriye için stratejik bir önem taşıdığını belirterek, Türk yatırımcıların ülkesinde karşılaştıkları sorunların büyük oranda giderildiğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan el-Dardari, "Suriye ve Türkiye arasında yatırımları teşvik anlaşmasının imzalanmasından memnunuz. Bu anlaşma, iki ülke arasında ortak yatırımların yapılması yönünde geniş kapılar açacak. Bildiğiniz gibi Suriye'nin Türkiye ile ekonomik ilişkileri bizim için stratejik bir öneme sahip. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, her geçen gün daha da artıyor.Türk Parlamentosu'nun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler önünde geniş kapılar açacak olan serbest ticaret anlaşmasını imzalamasını bekliyoruz" dedi.

Dardari bir gazetecinin Suriye'de Türk yatırımcıların önünde bazı engellerin bulunduğunu hatırlatması üzerine ise, "Buna benzer sorunlara çözüm bulunması için Suriye Parlamento İşlemlerinden Sorumlu Devlet Bakanı başkanlığında bir komite oluşturuldu. Söz konusu sorunların yüzde 90'ına çözüm bulundu. Geçmişte sorun yaşayan Türk şirketler, Suriye'de yeni yatırımlar yapmak için bize müracaat etti; ancak hala bazı pürüzler var. Bu pürüzleri gidermeye çalışıyoruz" diye konuştu
Dış baskıların Suriye ve İran'ın ekonomik ilişkilerine etkilerini de değerlendiren el-Dardari, "Baskılar bizi ilgilendirmiyor. Bilakis İran ile ekonomik ilişkilerimizi geliştirme isteğimizi arttırıyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler