HABER

Suriyeli öğrenci ülkesinde bayram kutlamak istiyor

Suriyeli öğrenci ülkesinde bayram kutlamak istiyor

EDİRNE (AA) - Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve ailesiyle yaşamını Edirne'de sürdüren ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Nama Tadmuri, Suriye'ye döndüğünde 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı ülkesinde de kutlamak istediğini söyledi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İstiklal Ortaokulu öğrencilerini kabul etti.

Vali Canalp, makamını İstiklal Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Eda Tütündü'ye bıraktı.

Ziyaret heyetinde yer alan İstiklal Ortaokulu öğrencisi Suriyeli Nama Tadmuri de 23 Nisan'ın tüm dünyada kutlanmasını istediğini belirterek, Suriye'ye döndüğünde arkadaşlarına Atatürk'ü ve 23 Nisan'ı anlatmak istediğini belirtti.

23 Nisan'ı kutlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren 6. sınıf öğrencisi Tadmuri, "Atatürk bütün dünya çocuklarına bu bayramı hediye etmiş. Bundan dolayı çok gurur duyuyorum. Başka ülkelerdeki çocuklarından bunu öğrenmesini istiyorum. Bunun için belki farklı projelerde bulunabiliriz. Başka ülkelerin valileri ve belediye başkanlarına bunu iletip, oradaki çocuklara bu bayramı bildirebiliriz. Ben de eğer Suriye'ye geri dönersem ilk önce atamızdan bahsedeceğim. Bütün herkese bunu yayacağım ve orada da çocuk bayramını kutlamak istiyorum. Bu en büyük isteğim." ifadelerini kullandı.

Edirne Valisi Canalp ise 23 Nisan'ın evrensel bir bayram olduğunu belirterek, tüm çocukların bayramı olduğunu belirtti.

Daha sonra 10. Balkan Çocuk Şenliği kapsamında Balkan ülkelerinden ve çevre illerden öğrencilerle bir araya gelen Vali Canalp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın uluslararası nitelikte bir bayram olduğunu ifade etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 23 Nisan'ı tüm dünya çocuklarına armağan ettiğini belirten Canalp, "Biz bu bayramı hem ulusal hem de uluslararası etkinliklerle kutluyoruz. Balkan coğrafyasından gelerek, sizler de bu coşkuya ortak oldunuz. Bu sevinci hep birlikte paylaşıyoruz." dedi.

Canalp, valilik binası önünde çocuklarla sohbet edip hatıra fotoğrafı da çektirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön