Suriyeliler Erdoğan'a dilekçe verdi: Bizim de vekilimiz olsun

Türkiye’deki 3.5 milyon Suriyeli, Türk vatandaşlığı alan 50 bin seçmenle oy kullanacak. Seçmenler, Türkmen Meclisi eski Başkanı Semir Hafez’in AK Parti’den aday olması için harekete geçti. İmza toplayan Suriyeliler, Cumhurbaşkanlığına dilekçelerini Türkçe isimlerini de yazarak gönderdi.

Suriyeliler Erdoğan'a dilekçe verdi: Bizim de vekilimiz olsun

Türk vatandaşlığına geçen 50 bin Suriyeli, 24 Haziran seçimlerinde Suriyeli bir milletvekili adayı için harekete geçti. Suriyeliler TBMM’de kendilerini temsil edecek bir vekil seçilmesi için imza toplamaya başladı. Türkiye’de bulunan Türkmen ve Arap Suriyeli gruplar, Yayladağı, Antakya ve Osmaniye’den imza kampanyası düzenledi. Vekil adayı olarak ise Suriye Türkmen Meclisi eski Başkanı Semir Hafez’i isteyen Türk vatandaşı Suriyeli sığınmacılar, AK Parti’den aday olmasını talep ettiler. Şimdiye kadar 5 bin imzanın toplanarak Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiği, kısa sürede bu sayının 25 bine ulaşacağı belirtiliyor.

Karar'dan Hilal Öztürk'ün haberine göre, iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyon sığınmacıdan ilk etapta Türk vatandaşlığı verilecek 120 bin Suriyeli’nin tamamına yakınının başvuruları tamamlandı. İlk olarak, beyaz yakalı olarak bilinen çeşitli mesleklere sahip olanlar arasından seçilen Suriyeliler’den 50 bin sığınmacının Türk vatandaşlığına geçtiğini öğrenildi. Türk vatandaşı olanlar 3.5 milyon Suriyeli adına 24 Haziran’da oy kullanabilecek. Suriyeli sığınmacılar yeni parlementoya Türkiye’de yaşadıkları sorunları aşılmasında sözcüleri olabilecek bir isim sokmak istedikleri öğrenildi.

'YAKINDA 130 BİN KİŞİYE VATANDAŞLIK VERİLECEK'

Halen Uluslararası Arap Akademisyenler Derneği Başkanı olan Semir Hafez Karar’a yaptığı açıklamada, Türkiye’de 80 milyon insandan bahsederken bu sayının artık 83.5 milyon olduğunu belirterek, “Suriyeli 3.5 milyon sığınmacının sıkıntıları çok. İster ikamet ister sağlıkta ve eğitimde bir çok sorun yaşıyorlar ve temsilcileri yok. Seçmen olarak sayıları 50 bin ve bu az bir rakam olabilir ancak, 3.5 milyon insanın temsil edilmesinden söz ediyoruz” dedi. Suriyeliler’in kendisinin aday olması konusunda yoğun baskı yaptığını belirten Hafez, “Hem Türkiye’yi hem Suriye’yi ve Suriyeliler’i tanıyan biri Mecliste olsun istiyorlar. Bu nedenle benim temsilcileri olmamı istediler. Benim veya bir başkasının olması önemli değil ama bu insanların diğer azınlıklar gibi bir kontenjana ihtiyaçları var. Yakında 120 bin belki 130 bin kişiye vatandaşlık verilecek. Bu sayı daha da artatabilir” dedi.

'TÜRKİYE'DE KALANLAR MUTLAKA TEMSİL EDİLMELİ'

Suriyeliler’in çok fazla sorunu olduğunu ama dertlerini anlatmakta ve çözmekte zorluk yaşadıklarını belirten Hafez, şunları söyledi: “Vatandaşlık konusu var, sağlık eğitim konuları var. Günde 25-30 telefon alıyorum. Bu insanların dertlerini anlatacak kimseleri yok. Hatta bu insanlar için sadece bir milletvekili değil bakanlık kurulması da gerekiyor. Dönüş için açılan yerler genellikle kırsal bölgeler. Savaştan önce kırsalda yaşayan insanlar bu bölgelere gidebilir. Ancak Türkiye’yle gelenlerin 2.5 milyonu şehirli. Bu insanların dönüşü zor görünüyor. Kalanların mutlaka temsil edilmesi gerekiyor.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 126 yorum
Şimdi küfredeceğim. Şerefsizliğin bu kadarı olmaz. Adamlarda karakter yok. Yüzsüzlüğü bak ya...
Akp suriyeliye bedavaya sağlık güvencesi veriyor.Yıllarca çalışıp emeklilikte yaş bekleyen biriyim bana parayla bakıyor.Akp için suriyeli benden kıymeti ne sandın.Onlar ümmet ben kel mehmet.
Yakında afganlar da başlar. Sahi 100bin mülteci bizim kırmızı çizgimiz diyen bi tıfıl vardı ne oldu ona?
@hbul lan malll senin Türklerde Avrupa'da oy kullanmıyor mu onlarada küfret hadi
dikkatini çekerim türkler orada mülteci konumunda değiller
TOPRAKTA VERELIMMI
olur olur merak etmeyin. bu akp ki bunu zaten kendi planlamıştır. her türlü dümeni bekliyoruz artık.
@ahmeddid aynen kardeş erken seçimi bahçeli istedi yalanı gibi kendi istedi iyi partiye yol kapansın diye şimde de suriyeli oyu için bunu yapıyorlar ama bu vatan hainliğidir bunu tarih yazacak bu hainlikleri elbet ahrette karşılıksız kalmayacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler