Suriyeliler seçimlerde oy kullanacaklar mı?

CHP'li Refik Eryılmaz'ın soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verildiği ve seçimde oy kullanacakları yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Suriyeliler seçimlerde oy kullanacaklar mı?

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının verilmediğini bildirdi.

Güler, Türkiye’ye Mayıs 2013 itibarıyla 309 bin 205 Suriye vatandaşının giriş yaptığını bunların 114 bin 297’sinin ise ülkesine döndüğünü kaydetti. Güler, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilip seçimlerde oy kullanmalarının sağlanacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

ÖNERGEYE YANIT CHP

Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Suriye olaylarının başlangıcı kabul edilen 15 Mart 2011 tarihinden günümüze kadar ülkemiz yoğun bir göç akınına maruz kalmıştır. Gelinen son süreçte Suriye’deki iç çatışmalardan kaçan, ülkemize sığınan Suriyelilerin bir kısmına vatandaşlık verildiği ve bir kısmı içinde vatandaşlık verilmek üzere işlem yapıldığı yönünde iddialar ulusal basında yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Eryılmaz, şu soruları yöneltti:

- 15 Mart 2011 tarihinden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Suriye’deki çatışmalardan kaçan ve ülkemize gelen Suriyeli sayısı kaçtır?

- 15 Mart 2011 tarihinden önrgenin yanıtlandığı tarihe kadar ülkemize sığınan Suriyelilerin kaçına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir? Ne kadarına vatandaşlık hakkı verilmesi düşünülmektedir? Bununla ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

- Türk vatandaşlığına geçirilen Suriyelilerin adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kayıtları yapılmış mıdır? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle hangi ilimizde ne kadar Suriyeliye vatandaşlık verilmiştir?

- Vatandaşlık verilen Suriyelilerden kaçı seçmen kütüğüne kayıt edilmiştir? Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyeliler gelecek yerel ve genel seçimlerde oy kullanabilecek midir?

309 BİN SURİYELİ

Güler, yanıtında, “24 Mayıs 2013 itibarıyla ülkemize giriş yapan 309 bin 205 Suriye vatandaşından 114 bin 297’si ülkesine dönmüştür” dedi.

Muammer Güler, “5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 11. maddesine göre, bir yabancının Türk vatandaşlığını kazanabilmesi için ikamet izni ile kesintisiz olarak Türkiye’de en az 5 yıl ikamet etmesi gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanmaları söz konusu değildir. Bu sorunun cevabı 3. ve 4. soruları da kapsamaktadır” ifadelerini kullandı.

Güler, bu yanıtıyla Suriyeli sığınmacıların Mart 2014’te yapılması öngörülen yerel seçimlerde oy kullanma olasılığının bulunmadığını vurgulamış oldu.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
Ulusalcı zevat iyi dinleyin. Sizin kafanızdaki tikliyi ben çıkarayım. Düşünceniz şu. Bu suriyeliler Türk vatandaşlığına başvurup kabul edilirlerse Kömür ve makarnadan dolayı AKP ye oy verir diye düşünüyorsunuz. Eee adamlar eşek değil bu insanlara insanlık olarak bir bardak su vermediğiniz halde oy bekleyemezsiniz. Taksimde bira dağıttığınız teröristlerin oyları size yeter gözümüz yok.
akp yede teröristin ağababası pkk nın oyları yeter gözüm kandil imralı sizinle gurur duyuyor nasılsa beraber götürdünüz siz bu yollarda(pkk=akp)
HİÇ KUSURA BAKMAYIN ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK ZATEN ÇOK BİRDE ONLAR 300 400 TL BİLE ÇALIŞIYORLAR ÜLKELERİ DÜZELİR DÜZELMEZ KAÇ SENEDE OLSA HEPSİNİ GERİ GÖNDERİN SOKAKLAR DİLENCİ DOLDU. İLERİDE DAĞDAN GELİP BAĞDAKİNİ KOVARLARSA HİÇ ŞAŞMAYIN.
YALAN SÖYLÜYOR BİZİM MAHALLEYE TAŞINAN 10 AİLE 38 KİŞİYE TC VATANDAŞLIĞI VERİLDİ
ispat et ispat etki gereken yapılsı hadi
Palavracı..chp piyonu
aynen bunlar surıye lı vatandaşlara oy kullandırırlar takıp etmek lazım
takip et o zaman dingil, haberi okusana , kullanamıyorlar
tamamdır akpye 309 bin yeni oy fazla konuşmaya gerek yok
TANZANYALILARA,PAPAU YENİ GİNELİLERE HATTA ANTALYADAKİ RUSLARADA OY KULLANDIRALIM.
şarlatanlıkta üstünüze yok
Boşunamı besliyoruz, tabiki verecekler. bir oyumu sakınacaklar.
BANA İNANDIRICI GELMEDİ SORULARIN NET CEVABI DEĞİL
ABD BOP eş başkanını düşünmüştür....
Suriyeden gelenlere 800 TL maaş bağlandığı Geçici olarak vatandaşlık verildiğ, en son gelen üçbin kişi dahil. Oy da kullanacakları söylentileri uzun zamandır gündemde.
besleyın kargaları bakalım
Geçici olarak vatandaşlık verildi, en son gelen üçbin kişi dahil. Oy da kullanacaklar.
çok komiksin
Haber yalan ama chp lilerin neden tepki gösterdiğini anlamış değilim. Gelen insanların Akp ye oy vereceğini nereden biliyorsunuz? Bize sığınan insanlara yardımcı olmak insani bir görevdir. İnsani görevin ne olduğunu bilmiyorsanız böyle oy kaygınız olur.
DEMİ NEYDEN BİLİYONUZ AKEPEYE UY VERECEĞİNİ BELKİ PERİNÇEKE VERECEKLEEE BELKİDE LİBERALL PARTİYE VERİRLER SİZDE ÖN YARGILI OLMAYIN BAKEM ONNAR ESADDAN GAÇTILAA BURAYA GELDİLEEE Bİ KEREM İNSANNIK VAZİFESİİ UNUTMAYIN BAGEMMM.
Kullansınlar. AKP 10 dakka içinde yasa çıkartır , Beleşe besliyoruz ya, kesin hepsi AKP ye oy verir bunların!
karnınmı ağrıdı
Bu insanları yönetime seçenlerden,seçilenlerden tiksiniyorum.
hedef 2023 diyorlar ya o zaman 2023'te kullanır suriyeli koyunlar
DÜNYANIN NERSİNDE GÖRÜLMÜŞ SIĞINMACI OY KULANDIĞIN BU NASIL BİR İŞ BU DOĞRUYSA TÜRKİYEN CİVİSİ CIKMIŞ DEMEKDİR
sana bakınca çıkan çiviyi görüyorum
ne değişirki torba yasa gece yarısı yasasıı tatildeyken yasa felan diye 1 gecede çıkıyor yasalar. itiraz etsen kime itiraz edicenn.. ana yasa mahkemesine gidiyorsun.orasıda topu geri meclise atıyor .. Meclistete oy fazlasıyla gene gidiyor . ister seve seve kabul ettiriyorlar istediklerini isterlerse s.s.ötesi varmı arkadaşlar. ben diyorum şımartmayın babanızın oğlu diil siyasi partiler peşlerinden koşmayın mitinglere gitmeyin diyorumm dinletemiyorum. oyları dengeleyin sol sağ partilerin tek partide yopunlaşırsanız böyle oluyor muhaleseftde hakkınızı arayamaz sonra niye vekil sayısıı yetersiz
çok tevazu gösteriyoruz umarım bu insanlar yapılan iyiliği unutmaz ve umarım bu yapılanlar Türk milletinin ayağına dolanmaz...
İsteyen Türk vatandaşlığına başvurur. Eğer kabul edilirse vatandaş olarak oy hakkı vardır. ulusalcı zevat sizin oyunuz çobanla eşit değil ama idare edin.
SİZİN NAZARINIZDA TC. VATANDAŞLIĞI ÇOK UCUZ DEĞİL Mİ? HAYRET NEDEN VATANDAŞLIK VERMEDİNİZ BUNLARA? BU MEMLEKET YOLGEÇEN HANI NASIL OLSA.
ya bunlar zamanında fetonunda talimatıyla ölüye bile oy kullandırdılar tutki kanlı canlı adam bulmuş fırsatı kaçırırmı
Sürekli olarak bölge halkından, Suriyelilerin T.c vatandaşlığına geçirildiği hakkında bilgiler geliyor. Hükümet yine en iyi yaptığı şeyi yani yalan söylemeyi devam ettiriyor.
HER YOLU DENERLER sanatları..
İSPAT ETMEYEN ŞEREFSİZDİR DEKİ GİBİ TABİKİ YALAN OY KULLANDIRILACAK Kİ SEÇİMLERİ TEKRAR KAZANABİLSİNLER
Suriyeliler basımıza bela oldu bir bu eksiltti yakında evlerimize saldırmasalar iyi acil tedbir alınmadı lazım
haber türk gazetesi 10,08,2013 tarihli yayınından: "suriyedeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen kadınlardan 987'i evlilik yoluyla Türk vatandaşlığına geçerken,resmi nikah için istenen evlilik ehliyet belgesi olmaması nedeniyle diyarbakır'da 300 suriyeli kız evlenememiştir."
etrafımız araplarla çevrildi onları görünce cinlerim tepeme çıkıyo lanetler defolup gidin ülkemizden.
YOK ARTIK BUNLAR TC Yİ O KADAR ALÇALTILAR Kİ VATANDAŞLIK VRİP OY DAKULLANDIRIRLAR . BU MEMLEKET O KADAR SAHİPSİZ Mİ VAY GÜZEL ÜLKEMİN HALİNE .YÜCE RABBİM CUMHURİYETİMİZE EL UZATANIN ELLERİNİ KIRSIN.
nerde calışdımı solemek ıstemıyorum. ama surıyelılere 800 lıra maaş kalacak yer. ve uc öğün yemek. artı vatandaşlık seçme hakları. verılmışdır. bagzılarınıda farklı ıllerdekı otellere yerleşdırılmışdır. olası bır içsavaşda saddamın muhafız orduları gıbı korumaları olsun diye sırf oy için bunlar araşdırın muhalefet partılere iş düşüyor halkı bılınclendirsinler belgelesinler bu yalanı çürütsünler surıyelıye kalacak ev maaş her tur ıhdıyac ve ssk guvenlıgı vatandaşlık kaç kışiye verıldını ve kaç kışıde başvurmuş oldunu belgeleyın muhalefet partıler uyumayın
AKP NİN TEK GÜVENDİĞİ OY DEPOSU SURİYELİLERE BOŞUNAMI MAAŞ VERİYOR,ÖNCE MAAŞ SONRA OY.TIPKI BİR ALIŞVERİŞ BİR FİŞ GİBİ...
Tabi ki oy verecekler, binlerce kişi buraya ne giye geliyor ? daha kendi ülkemizde ki insanlara yardım edemiyoruz ama başka ülkelerden insan topluyoruz bu ne demek??
İlk bakışta kullanmayacaklar diye görünecekler ama akepe onları da sandıkta gösterip oylarını alacak.
sen mi besliycen peki benim insanım ac ken insanmı yok memlekette de surıyelı mısırlı doluyor biz kurt turklukden turtulmadıkkı halen ayrım yapılıyor sen arablarımı savunuyon sen git ozaman oraya yerles akp abd usaklıgı yapacagına vatandasına hızmet yapsın vatandasının hakkını korusun bos konusma zamanı gelınca gorecegız
SANIRSINKİ...CHP İLE AK PARTİ ARASINDA FARK YOK..CHP SEN BU YALANLARLA ARADAKİ YÜZDE ELLİYİ KAPATAMASSIN..
e artık millet manyaklaştı.türkiye cumhuriyeti vatandaşımıki oy kullansınlar.?seçmen kütüğünü inceleyin şüpheler ortadan kalksın.ne günlere kaldık yarabb,i.
oy kullandırırlar görürsünüz. akp ye verecekleride kesin zaten. oy verme günü görürsünüz sandıklarda Suriyelileri zaten
Kullansınlar bir o lazımdı çünkü Nedenmi?1-Eğer onlar oy kullanmazlarsa Güneydoğu ve Doğuda özerkliğe yönelik çalışacak parti MECLİSE giremez, yani ileriye dönük Kürt devleti yada Eyalet sistemi oluşamaz.2-Eh bizimkilerin 3 çocuğuna daha çok var, oysa onlarda hem büyük hem küçük 3'er çocuk dolu.Bu da AKP için son dönem oy potansiyeli.3- E hani bu ülkede oturan ve ailesinin bir kısmı Suriye'de olanlar vardı ya,onları da kan bağı ile aynı aileden sayıp,geçen seçimlerde ölmüş olup da oy kullananların yerine canlı göstermek gerekebilir.Bu ülkenin düzenini neden deleceklerini şaşırdılar yuh be..
Besle kargayı oysun gözünü diye öz deyişimiz vardır. Tabii ki bunlar bu deyimi bilmezler. İnşallah zaman içinde o Suriyeliler, onların gözünü oyarlar. ..
tabi kullansınlar onlar vatandaşımız bu ülkeyi onlarla kurduk çanakkalede onlarla savaştık ne demek oy versinler en iyi okullara yerleştirilsinler tayyip sen gerçekten Allahın belasıymışın
Diğer Haberler