HABER

"Susuzlukla bir daha karşılaşmayacağız"

İstanbul (AA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Geçtiğimiz yaz aylarında tedirginliğini yaşadığımız susuzluk tehlikesiyle inşallah bir daha karşılaşmayacağız" dedi.

Başbakan Erdoğan, Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen Melen Suyu Projesi Açılışı ve Ağaçlandırma Seferberliğinin Başlatılması Töreni'ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bugün çok önemli iki olayın bir arada yaşandığını belirterek, "Özellikle biri, benim için çok çok anlamlı. Melen suyu resmi açılış töreni..." diye konuştu.

Açılışı yapılacak projelerin diğerinin de Türkiye'nin aydınlık, yeşil yarınları için yürütülecek milli ağaçlandırma seferberliğinin başlatılması olduğunu vurgulayan Erdoğan, doğanın havası, suyu ve toprağıyla bir bütün olduğunu söyledi. Su için eskiden "ab-ı hayat", "su medeniyettir" dendiğini hatırlatan Erdoğan, kendilerinin de
bunları dikkate alarak çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Erdoğan, bugün iki ayrı projenin töreninin bir arada yapılıyor olmasının, aslında bu yaklaşımın ürünü olduğunu vurgulayarak, Melen suyunun 20 Ekim'de devreye alındığını, 23 Ekim'den itibaren de İstanbullular'ın bu suyu kullanmaya başladığını belirtti.

Ancak, projenin resmi açılışının, anayasa değişikliği referandumu yasaklarına denk gelmesi nedeniyle gerçekleştirilemediğini ve bugüne alındığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu projenin İstanbullular'a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz yaz aylarında tedirginliğini yaşadığımız susuzluk tehlikesiyle inşallah bir daha karşılaşmayacağız. Tabii bunlar yeterli mi? Bu nüfus böyle artmaya devam ettikçe İstanbul'da işimizin zor olduğunu da hatırlatma zorunluluğu var. Onun için buna da çözüm getirmek durumundayız. Yani İstanbul sürekli olarak bu göçü almaya da mahkum olmamalı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön