HABER

Suudi Arabistan'da Facebook eylemcilerine hapis

Suudi Arabistan'da bir mahkeme, Facebook kullanarak protestoları teşvik etme suçlamasıyla siber eylemcilere 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası verdi.

Suudi Arabistan'da bir mahkeme, Facebook kullanarak protestoları teşvik etme suçlamasıyla siber eylemcilere 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası verdi.

İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW), "çoğunlukla Facebook üzerinden protestoları kışkırtarak kamu düzenini bozma" iddiasıyla yedi kişiye 24 Haziran'da hapis cezası verildiğini bildirdi.

New York merkezli HRW, davanın anti-terör mahkemede görüldüğünü açıkladı.

Bu cezlandırmalar Suudi Arabistan'ın sanal ortamda siyasal muhalefete karşı cezalandırma girişimi olarak değerlendiriliyor.

10 yıllık en uzun hapis cezası, Facebook'ta iki grup kurarak en iyi protesto tekniklerini açıklama suçlaması getirilen kişiye verildi.

Yargılanan yedi kişi de Şii din adamı Şeyh Tevfik El Amir'i destekleyen Facebook sayfalarına katkıda bulunduklarını kabul etti.

El Amir, anayasal monarşi çağrısı yaptığı için Şubat 2011'de tutuklanmış, bu olay ülkenin doğusunda halk isyanlarına ve hükümet karşıtı gösterilere yol açmıştı.

HRW, sanıkların birçoğunun ifadelerinin işkence altında alındığını söylediklerini belirtti.

Suudi Arabistan'da son dönemlerde birçok insan hakları savunucusuna hapis cezası verildi.

Haziran ayı başlarında, Suudi eşinin tacizinden şikayetçi Kanadalı bir kadını kocasına karşı kışkırtma suçlamasıyla iki kadına hapis cezası verilmişti.

HRW, dün Körfez ülkeleri liderleriyle yapılan toplantı öncesinde Avrupa Birliği yetkililerini bu son mahkumiyetleri kınamaya çağırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön