HABER

'Suudi Arabistan'da muhaliflere terörist muamelesi'

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan raporda Suudi yönetiminin ülkede reform isteyen muhaliflere karşı benimsediği sert tavır eleştirildi.

Suudi Arabistan yönetimi, ülkede reform talep eden muhaliflere karşı yeni bir "baskı dalgası" uygulamakla suçlandı.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan bir raporda, ülkedeki insan hakları örgütlerine dayandırılarak verilen öne sürülen iddialara göre binlerce muhalif kendilerine suçlama bile yöneltilmeden tutuklandı.

Raporda, Suudi Arabistan'daki tanınmış reform yanlısı birçok isim uzun hapis cezalarına çarptırılması ise Af Örgütü tarafından "büyük adaletsizlik" olarak tanımlandı.

Örgütün yetmiş üç sayfalık raporunda Suudi yetkililer yüzlerce insanın siyasi ve toplumsal reform talebi ya da tutuklu yakınlarının salınmasını istemeleri sebebiyle gözaltına alınmaları eleştirildi.

Af Örgütü, ülkede Şubat ayında ortaya çıkan ve ülkedeki seçim yasağının kaldırılmasının talep edildiği gösteriler özellikle eylemlerin yoğunlaştığı doğu bölgelerinde sert bir biçimde bastırıldığını belirtti.

Raporda şiddet içermeyen gösterilere katılan en az üç yüz kişinin tutuklanmış olduğunun altı çizildi.

Tutuklanan kişilerin çoğunun bir daha protestolara katılmamak şartıyla ve seyahat yasağıyla serbest bırakıldıkları belirtildi.

Geçen hafta ise aralarında tanınmış reform yanlılarının da bulunduğu on altı kişi beş ile otuz yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

Terör bahanesi

Af Örgütü Suudi hükümetinin binlerce kişiyi terörizm suçlarına karışmak sebebiyle tutuklamaya devam ettiğini, tutukluların ise işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada hükümetin taslağını hazırladığı yeni terör yasasıyla muhalifleri terörist olarak yargılamasının daha da kolay olabileceğine dikkat çekiyor.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, ülkedeki reform çağrılarına katı bir şekilde direnen Kral Abdullah'ın güvenlik birimleri ve dini yapılara ciddi miktarda kaynak aktarmayı tercih ettiğini söylüyor.

Suudi Arabistan'da şimdiye kadar ortaya çıkan protesto hareketlerine destek ülkedeki Şii azınlıkla sınırlı kaldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
kraliyet oh yangel yat osman halka petrolden pay yok olurmu gıdermı böyle bıtecek tabı arabıstanlıllar ha gayrett
yılanın başı SUUDİ lerdir. burası dagılsa ABD İNGİLTERE uşaklığının boyutu oraya çıkacak
Herkez ne kadar meraklı başka ülkelere karışmaya, bunlar hep bir oyunun parçası emperyalistler sıraya suudileri koyuyor orayada savaşı ve kanı götürücek libyada,ırakta olduğu gibi ve suriyede yapmak istedikleride bu;hala yutuyormusunuz bunları bize ne iç işlerinden,biz önce kendi ülkemizde ne kadar laik ve demokratik yaşıyoruz ona bakalım.Aziz nesine hak vermemek mümkün diğil...
Geri Dön