HABER

"Suudi kralına uygulanan protokol skandal"

ANKARA (ANKA) – CHP, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a Ankara ziyareti sırasında uygulanan protokolü "skandal" olarak nitelendirdi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Kral'ın Türkiye'ye gelişinin ulusal duyarlılığının en yoğun olduğu 9-10 Kasım tarihlerine rastladığına dikkat çekerek, "9 Kasım'da, Anıtkabir"e gitmeyen Suudi Kralı'na şeref madalyası verilmesi ve 10 Kasım'da, Anıtkabir'e gitmeyen Kral'ın oteline Cumhurbaşkanı'nın gitmesi, büyük bir skandaldır" dedi.

Anadol, diğer CHP Grup Başkanvekilleri ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, Suudi Kralı Abdullah'a uygulanan protokolü sert bir dille eleştirdi.
Anadol, "Daha Cumhurbaşkanlığının iki ayı dolmadan bu tür uygulamalarla Türk Milleti'nin onurunu zedelemeye kimsenin hakkı yok. CHP olarak bunu kınıyoruz ve bunun her zeminde hesabını soracağız" dedi.

-"İBRET FOTOĞRAFI"
Anadol, Swiss Otel'de Kral Abdullah'ın iki yanına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı alarak çektirdiği fotoğrafı "ibret fotoğrafı" olarak değerlendirdi.

Anadol, "Fotoğraftaki yer, Kral'ın sarayı değil, Ankara'da bir otel. Kendi resmi ve Suudi bayrağı var. Bir kenarda da Türk bayrağı. Bu tamamen uluslararası teamüllere ters bir tablo. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana uygulanmayan bir anlayış. Bir yanında bunu içine sindiren bir Cumhurbaşkanı ve diğer yanında bunu yadırgamayan bir Başbakan var" dedi.

Anadol, CHP'nin Cumhurbaşkanlığına ideolojik saplantısı olmayan, AKP'li de olsa herkesin kabul edebileceği bir modelde ısrar etmesinin nedeninin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Anadol, "Milli Görüş gömleğinin çıkardıklarını söylemişlerdi. Gömlek değiştirmek çok kolay ama deri değiştirmek zor. Bu kanıtlandı" dedi.
Anadol, Kral Abdullah'ın havaalanında uğurlanması sırasında da Suudi bayrağının yarıya indirilmemesi için asılmamasını da eleştirdi.

-ECYAD KALESİ-
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da, "Osmanlı'dan kalan Ecyad Kalesi'ni yıkan Kral'a nasıl şeref madalyası verirsiniz. Bunun hesabını vermeliler, neden böyle yaptıklarını açıklamalılar" dedi. Kılıçdaroğlu, oteldeki görüntünün en üzücü yanının Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın, müztehzi bir şekilde gülümsemeleri olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Sizin Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmanız Türkiye Cumhuriyeti'nin onurunu ayaklar altına almanıza izin vermez" dedi.
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay da, Cumhurbaşkanının uygulamalarını bundan sonra dikkatle izlemeye devam edeceklerini belirtti. (ANKA)

"

Geri Dön