Suudi Prens 1 milyar dolar ödemeyi kabul ederek serbest kaldı

Reuters'ın Dubai mahreçli haberine göre, Suudi Arabistan'da bir zamanlar tahtın önde gelen adaylarından biri olarak görülen Prens Miteb bin Abdullah'ın, yetkililerle, 1 milyar doları aşkın ödeme yapmak için "kabul edilebilir anlaşmaya" vardıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan yaklaşık 200 işadamı ve yetkiliden çoğunun, mal varlıklarını devlete devretmeleri karşılığında serbest kalma anlaşmalarını kabul ettiğini söylemişti.

Ölen Kral Abdullah'ın oğlu ve Ulusal Muhafızlar'ın eski başkanı ve hanedanın kıdemli üyelerinden olan 65 yaşındaki Prens Miteb, Veliaht Prens Muhammed'in gücünü artıran yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan düzinelerce hanedan üyesi, bakan ve üst düzey yetkili arasındaydı.

1 MİLYAR DOLARDAN FAZLA BİR MİKTAR

Bilgiyi veren ve yolsuzlukla mücadele operasyonunda görevli olan yetkili, Miteb'in "kabul edilebilir bir anlaşmaya" vardıktan sonra dün serbest bırakıldığını söyledi. Anlaşmaya konu olan tutar açıklanmadı, ancak yetkili, bunun 1 milyar dolardan fazla bir miktara denk olabileceğini söyledi.

Yetkili, "Anlaşmaya, bilinen bazı davaları kapsayan yolsuzluk suçlamasının kabul edilmesinin de dahil olduğu anlaşılıyor" dedi.

Bir Suudi yetkiliye göre Prens Miteb, zimmetine para geçirmek, var olmayan işçilere ücret ödemiş göstermek, 10 milyar dolarlık telsiz ihalesi ve milyarlarca Suudi riyali değerinde kurşungeçirmez askeri teçhizat ihalesini kendi şirketlerine vermekle suçlanıyordu.