HABER

Suudiler devreye girdi, petrol fiyatları rahatladı

Libya'daki karışıklığın petrol darlığına yol açacağı korkusu fiyatları tırmanışa geçirmişti. Suudi Arabistan'ın üretimi artırdığı haberleri petrolün fiyatını cuma günü geri çekti.

Libya'daki karışıklığın petrol fiyatlarında tetiklediği tırmanış, Suudi Arabistan'ın devreye girmesiyle yeniden geriledi.

Perşembe günü bir ara varil başına 120 dolar sınırını geçen Brent ham petrolü cuma 111,70 dolara indi.

Amerikan hafif ham petrolünün fiyatı da varil başına 100 doların üzerine çıktıktan sonra cuma günü 97,21'den el değiştiriyordu.

Petrol fiyatlarının inişe geçmesinde Suudi Arabistan'ın üretimi yüzde 10 artırdığı haberlerinin etkili olduğu düşünülüyor.

Petrol fiyatlarının gerilemesi, uluslararası borsaların da toparlanmasını sağladı.

Paris ve Frankfurt borsalarındaki kazanımların yanısıra, Singapur ve Hong Kong borsaları da yüzde 1'in üzerinde yükseliş kaydetti. Güney Kore, Japonya ve Tayvan piyasaları da yükseliş trendine girdi.

Londra borsası sabah seansında teknik bir arıza nedeniyle askıya alındığı için petrol fiyatlarındaki inişe tepki veremedi.

Suudi Arabistan, Libya'daki durumun kötüleşmesi durumunda dünya piyasalarında doğacak olası petrol açığını üretimi artırarak kapatabileceğini açıklamıştı.

Bunun ardından Reuters ajansının alıntıladığı bir petrol uzmanı, Suudi Arabistan'ın üretimi günde 700 bin varil artırarak toplamda 9 milyon varilin üzerine çıkarmış olduğunu söyledi.

Gözlemciler, Suudilerin yanısıra Uluslararası Enerji Kurumu (IEA) tarafından Libya konusunda yapılan açıklamanın da piyasaları rahatlattığını düşünüyor.

Uluslararası Enerji Kurumu, Libya'da petrol üretiminin son olaylardan tahminlerin daha altında etkilenmiş olduğunu açıkladı.

Petrol fiyatlarındaki tırmanış küresel ekonomik krizden çıkmaya uğraşan ülkelere ek bir yük getireceği için kaygı yaratıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler