Tacizciler yandı, cezalar artıyor

Cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarına yönelik yapılan yeni düzenlemede cezalarda önemli oranda artış görülüyor.

Tacizciler yandı, cezalar artıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığında Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AB Bakanlığı cinsel suçlara ilişkin yeni bir düzenleme hazırladı. Cinsel suçlarla ilgili cezalara önemli oranda artış getiren düzenlemede;

- Basit taciz suçuna verilen 3 aydan 2 yıla kadar olan ceza 4.5 aydan 3 yıla kadar artırılıyor. Yani ceza miktarı yüzde elli artmış oluyor.

- Cinsel saldırı suçu 2 ila 7 yıl aralığındaydı. Bu ceza 4 yıldan 10 yıla çıkarılıyor. Burada alt sınırda yüzde yüze varan bir artış var.

- Nitelikli cinsel saldırı suçlarında 7 ile 12 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılıyordu, bu oran 10 ile 20 yıl aralığına çekildi.

- Çocuk cinsel saldırı suçu 3-8 yıl aralığından 6 ile 10 yıla çekildi ki burada alt sınırda yüzde yüzlük bir artış sağlandı.

- Nitelikli cinsel saldırı fiillerinde 8 ila 15 yıl arasında olan hapis cezası 12 ila 20 yıl arasına çekildi.

- TCK’ya ilk kez ensest tanımı giriyor. Bu konuda verilen cezalar iki kat artırılıyor.

- Ruh sağlığı bozuldu mu? Raporu sona eriyor. Mağdurun her seferinde olayı anlatmasından kaynaklanan travması böylece sona erecek.

- Anne babalar açısından da önemli bir düzenleme geliyor. Çocuklarını zorla evlendiren anne ve babaya 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası verilecek.

- Cezaların infaz oranlarında da değişiklik yapılıyor. Mevcut düzenlemede failler cezanın 3’te 2’sini yatıyordu. Bir tek terör suçluları 4’te 3’ünü yatmak zorundaydı. Yapılan düzenlemeyle cinsel suç işleyenler de tıpkı terör suçluları gibi aldıkları cezanın 4’te 3’nü yatacaklar. Kanununun 102. Maddesine eklenen bu düzenlemeye göre verilen cezalar yarı oranında artırılacak.

-Cinsel tacizin posta, elektronik posta, internet ortamlarında teşhir suretiyle veya cep telefonu mesajları yoluyla işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılacak. Burada TCK’nın 105’nci maddesinde değişikliğe gidilerek bu hüküm ekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
İYİ VE GÜZEL Bİ YAPTIRIM OLMUŞ AMA BİDE ŞU TACİZLERİ ENGELLEMEK İÇİN EN BÜYÜK YAPILMASI GEREKEN UYGULAMA ŞU İLERİ DERECEDE AÇIK SAÇIK GEZEN KADIN KIZLARADA HAPİS CEZASI ÇIKSIN.ÖZELLİKLE ERKEKLERİN İLGİSİNİ BU ŞEYTANİ YOLLA ÇEKMEYE ÇALIŞIP ERKEKLERİ AGIR TAHRİK ALTINA ALMAYA ÇALIŞTIKLARI İÇİN ONLARA DA HAPİS CEZASI ÇIKMALI.ONLAR ORASINI BURASINI SERGİLEMEZLERSE TACİZ VE TECAVÜZLERDE İLERİ DERECEDE AZALMA OLUR.YOKSA İLLA BEN ORAMI BURAMI AÇARIM DERSELER BAŞLARINA BÖYLE DAHA ÇOK BELA GELİR BU GERİ KAFALILIKLARI YÜZÜNDEN...
SENİN GİBİ AKLI ŞEYİNDE OLAN GERİZEKALILARA NE DEMELİ.... SENİN GİBİLER İÇİN NE YAPILACAK SEN SÖYLE....
senin anlatmana göre tatildeki turistte denize türbanla girmeli herhalde.hani birde pis pis pardesü giyiyorlar ya birde ter kokuları geliyor yerlerde sürünüyor yerin pisliği tükürüğüde onlara bulaşıyor. bu abdest bozmaz mı günaha girmezmi ah atam ah nelerle uğraşıyoruz esnaf öldü biz nelerle uğraşıyoz. adamlar kürdistanı kurdu gezi eylemcileri vatanı yıkmakla yargılanıyor. ne deyim allah sonumuzu hayırlı etsin deriz ya bakalım seyredelim.
DEVLET_KUZUSU VE OSSİCAN HARBİ SÖYLÜYORUM SİZ BENİM DAYIMIN DAMDAKİ ÖKÜZLERDEN DAHA GERİKAFALI HAYVANLARSINIZ.ULAN BEN ŞU DEVİRDEKİ KADIN KIZLARIN KENDİLERİNİ AÇIK SAÇIK GEZMELERİNE ENGEL KONURSA BU TACİZ VE TECAVÜZLERİN ÖNÜNE BÜYÜK BİR ENGEL KONMUŞ OLUR DİYORUM SİZ ALAKASIZ ŞEYLER YAZMISSINIZ.YUH SABRI ÇAVUSUN ÖKÜZLERİ...
SPAKS VE REMEMBERME666 DENEN İKİ GERİZEKALI BEN ALLAHA SUKUR NAMAZINDA NİYAZINDA Bİ İNSANIM BUN YUKARIDAKİ ALLAH BİLİR SADECE VE SİZİN BU SAVUNMANIZ NE KADAR DİNSİZ VE KİTAPSIZ AHLAKSIZ SEREFSİZ OLDUGUNUZU GOSTERİYO.BURASI MUSLUMAN ULKESI BU MSJLARI YAZACAKSANIZ SİKTİRİN GİDİN AMERİKAYA ALMANYAYA...O PARDUSE GİYENLERE PİS PİS DİYOSUN AMA O PARDUSEYI GIYMEYI BU INSANLARA ALLAH ERMETMIS.SEN FAZLA KONUSMA DİNSİZ KOPEK...INSALLAH OBUR TARAFTA O PARDUSELERINDEN AKAN TER BIRIKINTILERININ ICINDE BOGULURSUNUZ IKINIZDE PIS KAFIRLER.
SAYKO SENDE SEN ONLARA BAKMAZSAN ONLAR SENİ ETKİLEYEMEZ DİYOSUN AMA BEN TVLERDEN DEFALARCA KEZ VE ÇEVREMDEKİ BAZI KIZ ARKADAŞLARIMIN KENDİ AGIZLARINDAN DUYDUM( ERKEKLERİN İLGİSİNİ ÇEKMEK HOSUMA GİDİYO O YUZDEN BOYLE ACIK GEZİNİYORUM) DIYE.YA BUNA NE DEMELİ MAL PİYADE...
senin için fesatsa demir kafeste gezseler bile o boku yersin
BURDA TACİZCİNİNDE TECAVÜZCÜNÜNDE O AÇIK SAÇIK GEZİP İNSANLARI GÜNAHA SÜRÜKLEYEN KADIN KIZLARINDA BUNLARA ARKA ÇIKAN SİZ GERİZEKALI YORUM YAZANLARINDA TOPUNUN CANI CEHENNEME.BENİM BURADA İFADE ETTİĞİM KADINLARIN KIZLARIN AÇIK SAÇIK GEZMESİNİ ENGELLEYEREK BU TACİZ TECAVÜZ GİBİ PİSLİKLERİN ÖNÜNE GEÇMEK AMA SİZ MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMLÜ YAHUDİ YARATIKLAR DÜŞÜNCELERİNİZİN EŞİNİ KISKANMAYAN BİR DOMUZUNKİNDEN HİÇBİR FARKI YOK.
Sen sapık olmassan onlar senı etkileyemez.Nedense cinsel açlığın afrikası Türkiye malesef.O 14 15 yasındaki kızlarada mı tahrik oluyorlar veya olup tecavuz ediyorsunuz.Sonrasında hapis yok tabi.Hüseyin Üzmez gibi sapıkların kol gezdiği bir ülkede yaşıyoruz.
GERİ KAFALI ONLAR MI ?YOKSA SEN MİSİN?DANGİ
burada suçlanan hep erkekler acaba kadınlara teşhircilikten ceza verilmeyecek mi?
nihayet toplumun kanayan yarası caydırıcı olmayan cezalara birileri el atmış bu girişime sevindim lakin yeterli değil!!!!sapık her daim sapık!!!en ağır ceza 20 yıl 4/3 ünü yatacak düştü 15 yıla!!!15 yıl sonra çıkınca yakalanana kadar aynı boku gene yiyecek bu arada kimbilir kaç çocuğun,gencin ailenin hayatı kararacak!!!bu şuçlular özellkle pedofililer hadım edilmeli yahut asılmalı!!!!!!!!!kanunlar madem halk için var ,sorun halka yüzde 99u idam ,hadım der !!!!ilgililere duyrulur....
bencede idam getirilmeli bu ülkeye kimse adam olmayak yoksa....... İDAM GETİRİLSİN
Taciz ve tecavüz yalanını söyleyen iftira edenlerede artan cezalar gelmeli.
HEMDE EN AZI 10 YILDAN BAŞLAMALI.HATTA İDAMA KADAR GİTMELİ.ÇÜNKÜ BİR İFTİRA İLE Bİ İNSANIN HEM HAYATI KARARIYOR HEMDE AİLESİ AKRABALARI VE TOPLUM TARAFINDAN DIŞLANACAK DURUMA GETİRİYOLAR.BU YÜZDEN İFTİRA ATAN KADIN VE KIZLARADA EN AGIR CEZALAR UYGULANMALI.
kadın erkek eşit değildir olamazda ama yasalar önünde eşittir olmalıda..şiddetin her türlüsüne tacizin her yapılanına karşıyız kim olursa olsun..
bence cezalandırmak yerine tacizcilerden yakarak elektrik üretelim.
sanırım bu kanun kadınlar ve kızlar içinde geçerli olmalı, günümüzde küçük erkek çocukları zorla kullanan o kadar kadın ve kız varki.
ÇOK DOGRU SÖYLÜYORSUN ACAR5255.
DAHADA ARTIRILMALI
Daha ağırı yokmuydu? Beter olsunlar.
Bu kanun koyucuların kızları çocukları torunları bu şekilde bir olayla karşılaşsalardı cezalar acaba onlar için tatmin edici olurmuydu. Biten bir hayat için yatılan 10 sene çok mu? ( Hafifletici nedenler var bu ülkede kravat takmak gibi unutmayalım lütfen. Fazla yatmazlar yani) Hak adalet eşitlik olmayan bir ülkede cezalar ne kadar yaptırım uygulayabilir ki.
Allah'ın dangalağı sen nasıl bir yaratıksın ki tacizi veya tecavüzü kadınların açık gezmesi ile bağdaştırıyorsun. Açık bacak kol görünce tahrik olacak kadar acizsen sokaktaki köpekten ne farkın var?? Geri kafalılık bile senin gibi kafaya sahip olmak yanında iltifat olarak kabul edilir. Öldüğünde en büyük hesabı verirken savunman ama napıyım açmasaydı olur el cevap da bakmasaydın olur öküz. Kadınların bedenlerini örtmeleri kadar erkeklerin gözlerini kaçırmaları da farzdır unutma ama yooooooook o kısmını düşünürsen suçlu çıkarsın mal.
SEN BU DÜŞÜNCEYLE O SOKAKTAKİ KÖPEĞİN SIÇTIGI BOKU BİLE OLAMAZSIN ŞEREFSİZ.O KADAR AÇIK SAÇIK GEZMELERİ SANA DOKUNMUYOSA ANANI BACINIDA ACIK SACIK GEZDİR O ZAMAN GÖR NE OLDUGUNU...
Bu cezalar az bile dahada arttırılmalı ki caydırıcı olsun
Tecavüz, Çocuklara cinsel istimar, İDAM İSTİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Türkiyede suçlu masum masum da suçludur bu adalet sistemiyle türkiye cumhuriyeti 100 yılı çıkaramaz basit bir kavganın nihai kararının 6 yılda verildiği bir ülkede yaşıyoruz bakın anayasa yapamıyorlar o kadar beceriksizler sürekli 1. paket 2. paket 3. paket diyerek cezaevlerini boşaltıyorlar ve bu insanlar İslamdan bahsediyor ben islami şeri hukukun bu ülkeye lazım olduğunu düşünüyorum niye kısasa kısas suçu işlyen cezasını çekecek geçen piç camideki bayanları soydu 30 kaydı var serbest kaldı işte bu sistem insanları devletine düşman ediyor
a b d sistemi ceza evi istiyoruz..kimse şuç işliyormu
abd suç oranı en yüksek ülke
intikam almak için iftira atan kadınlara da ağır cezalar getirilmeli. yoksa bu işin önüne geçemezsiniz.
düzenlemenin çoktan yapılması gerekiyordu sonunda oldu şükür...
Aceba Hırsızlık Cezaları ile ilgili bir çalışma varmı En güzeli hırsızlık cezalarının artırılması
çok hayırlı olucak inşallah
Diğer Haberler