Tacizcilere gün doğdu

Almanya genelinde yaklaşık 800 bin kişinin gizlice takip yoluyla taciz edildiği tahmin ediliyor.

Tacizcilere gün doğdu

İnternet'in sunduğu imkanların tacizcilerin ‘işini kolaylaştırdığı' belirtiliyor. Edith Ehses, posta kutusuna doğru ilerlerken bazen tedirginlik duyuyor. Edith, yıllarca bir adam tarafından e-posta, telefon ve mektupla taciz edilmiş. Adamın ilişki isteğini reddedince, Saarland Eyaleti'ndeki Mondorf'ta yaşayan Edith'in hayatı alt üst olmuş.

Edith Ehses, "Yeniden huzura kavuşmak istiyorsunuz tabii. Ve her olaya, aslında ilgisi olmadığı halde başta şüpheyle yaklaşıyorsunuz, çünkü, tuhaf bir telefon geldiğinde ya da posta kutusunda bir şey bulduğunuzda, ondan mı geldiğini, yoksa tesadüf mü olduğunu bilemiyorsunuz" diyor.

İngilizce dersi veren Edith'i takip eden kişi bir öğrencisiydi. Edith'in görüşmeye yanaşmaması üzerine fotoğraflarını gizlice çekmeye ve iftira dolu yorumlarla internette yayınlamaya başlamış.

"Stalking" gizli takip anlamına geliyor. Almanya'da yaklaşık 800 bin kişinin izlendiği tahmin ediliyor.Eski sevgilileri tarafından taciz ediliyorlar

Edith Ehses ve katıldığı yardımlaşma grubunun üyeleri de bu kişiler arasında. Birçoğu eski sevgilileri tarafından taciz edilen kadınlar.

Aileleri ve tanıdıkları arasında itibarları zedelenmiş. Bununla mücadele etmekse birçoğu için oldukça zor.

Bir taciz kurbanı yaşadığı ruh halini, "Sonra, yapayalnız kaldığınız bir aşamaya geliyorsunuz. Kendinizi yalnızlaştırdığınız bir döneme giriyorsunuz. Kendi içinize hapsoluyorsunuz. Bağırmak istiyorsunuz" sözleriyle ifade ediyor.

Polise gitmek, mağduru her zaman kurtarmıyor. Tacizcileri yargılamak çoğu zaman mümkün olmuyor.

Taciz kurbanı Edith Ehses, "İlk başta, polisin devreye girmesi nedeniyle biraz korktu. Ama yapabileceği her şeyi yaptı. Kamuya açık alanda park edebiliyordu, benim çalıştığım yerde gezintiye çıkabiliyordu" diyor. Polis tacizcileri takip ederken, bir takım dengeleri gözetmek zorunda. Mağdurun çok şey beklediğini, örneğin, yaklaşma cezasıyla korunmak istediğini anlatıyor. Ancak polisteki yetkinin de sınırı var.

Berlin Eyalet Emniyet Teşkilâtı Ilka Spencker, "Her vakada doğrudan yaklaşmama kararı çıkarılamaz. Burada, suç teşkil eden fiilin ne zaman başladığı önemli. Bunu iyice incelememiz gerekiyor. Çünkü eylem, her zaman inatla ve sürekli taciz şeklinde olursa suç sayılabiliyor" diyor.

Üstelik Twitter ve Facebook çağında suçluyu bulmak kolay olmuyor.

Gizli ajanlık ve Stalking uzmanı Leo Martin, internette açılan her yeni profille, tacizcilerin kimliklerini eskiye oranla daha iyi gizleyebildikleri kanısında. Martin, "İnternet sayesinde tacizci olarak oturma odana kadar girebiliyorum, çalışma masana, yatağının yanında duran diz üstü bilgisayarına ulaşabiliyorum. Cep telefonu sayesinde pantolonunun cebine kadar uzanabiliyorum. Üstelik de 24 saat. Tacizin tesirinin bu kadar artmasının sebebi de bence bu" diyor.

Almanya, 2007 yılında, sürekli şekilde birini izlemeyi suç kapsamına aldı. Ancak az sayıda tacizci engellenebilirken, özgüvenini kaybetmiş çok sayıda mağdur yardım derneklerine başvuruyor.‘Tuzağa düşen çok oluyor' Eski gizli ajan Leo Martin şunları söylüyor: "Bunun doğru olmadığına karar verir ve sen beni taciz ediyorsun dersem, bu net şekilde "yeter, buraya kadar, bir adım daha atma" demek oluyor. Ancak aynı zamanda bir takım savlarla seni yola getirmeye çalışmıyorum anlamına da geliyor. Genelde bu tuzağa çok düşen oluyor. Taciz eden tam da istediği şeyi, mağdurun dikkatini kazanmış oluyor."

Edith Ehses, sonunda kurtuldu. Tacizcinin yöntemlerini kullanarak, onun adını herkese açıkladı. Tüm yetkililere ve tanıdıklarına, onun kendisine iftira attığını anlattı.

Edith Ehses, "Başıma gelenler nedeniyle önce, birinin böyle bir şey yapabiliyor olmasının şokunu yaşadım. Ama sonra bir şey yapmadan sonsuza kadar mağduriyetle yaşamak ile kendimi müdafaa etmek arasında seçim yapabileceğim anladığımda kendime olan güvenim arttı" diyor.

Almanya'da birçok tacizci paçayı kurtarabiliyor. Tıpkı Edith Ehse'ninki gibi. Ama o tacizcisini durdurdu ve bir daha hayatına müdahale edilmesine izin vermeyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler