HABER

Tahkim Kurulu'na başvurulacak

Tahkim Kurulu'na başvurulacak

Türkiye ile İsviçre arasında 16 Kasım 2005'te yapılan karşılaşma sonrasında yaşanan olaylar nedeniyle FIFA Disiplin Kurulu'nun verdiği cezaya Türkiye Futbol Federasyonu, ilk olarak FIFA Tahkim Kurulu'na giderek itirazda bulanacak.

Süreç ilk olarak, Türkiye Futbol Federasyonu'nun 10 gün içinde FIFA Tahkim Kurulu'na itirazı ile başlayacak. Tahkim Kurulu, Türkiye'nin itirazını en erken 10 gün, en geç 30 gün içinde karara bağlayacak.

Tahkim Kurulu'nun kararını açıklamasının ardından, 10 içinde Türkiye Futbol Federasyonu, gerek görülürse, merkezi İsviçre'nin Lozan kentinde bulunan Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) dilekçesini verecek. CAS, dosyayı en başından itibaren incelemeye alırken, kendi kararını verecek ve FIFA Disiplin Kurulu'nun kararı geçerliliğini yitirecek.

Başvuru yapıldığı tarihten itibaren en geç 4 ay içinde kararını vermesi gereken CAS'ın, dosyanın önemi nedeniyle karar sürecini daha da erkene alabileceği bildirildi.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubu maçlarının Eylül ayında başlayacak olması nedeniyle prosedürün normal işleyişi halinde CAS kararının en geç Ağustos ayında çıkması bekleniyor.

Uluslararası Spor Mahkemesi'nde (CAS) davalara 3 hukukçu hakem bakıyor. Bunlardan 2'sini taraflar belirlerken, 1'ini CAS belirliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler