HABER

Tahran-İstanbul fotoğraf projesi

ADANA (İHA) - İran ve Türk fotoğraf sanatçıları, iki ülke kültürlerinin daha iyi tanıtılması amacıyla ortak bir fotoğraf projesi hazırlıyor.

Bu yıl 8.'si düzenlenen Altınkoza 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali'nin konuğu olarak Adana'ya gelen İranlı fotoğrafçı Javad Montazeri, İran ve Türkiye toplumlarının birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak için Türkiye'den Nar Fotoğraf Topluluğu ile ortak bir proje yürüttüklerini söyledi. Proje dahilinde sadece sokaklardaki insanların fotoğraflanabileceğini belirten Montazeri, "Proje kapsamında 5 Türk fotoğrafçı, 10 günlüğüne İstanbul'dan Tahran'a giderek orada fotoğraflar çekecek. Aynı şekilde 5 İranlı fotoğrafçı da Tahran'dan İstanbul'a gelerek fotoğraflar çekilecek. Sonra bu fotoğraflardan her iki ülkede de sergi açılacak. Amacımız, iki ülke insanının birbirlerini daha iyi tanımasıdır" dedi.

4 aydır devam eden ve gelecek yıl içerisinde tamamlanması beklenen projede, 150 negatif fotoğraf olacağını belirten Montazeri, "Bu proje benim umudum. Ancak oluşmasında bazı maddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Sponsor sıkıntımız var. Bunu giderdiğimiz de çok daha rahat olacağız. Yakında dünyadaki fotoğrafçılara bu projemizi duyurarak onların da ülkeler arası fotoğraflar çekerek paylaşımcı olmalarını sağlayacağız. Yakında tüm dünya fotoğrafçıları bunu yapmaya başlayacak" şeklinde konuştu.

Türk fotoğrafçılara tavsiyelerde bulunan Montazeri, en iyi fotoğrafların gözlem sonucu ortaya çıktığını söyleyerek, "Fotoğrafçı olmakla fotoğraf ayrı şeylerdir. Bir fotoğrafçının her şeyden önce dünyada olan biteni ve çekeceği mekanlar ve kişiler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. İyi fotoğraf çekebilmek, fotoğrafçının bu dünyayı nasıl gördüğüne bağlı. Bunun için gözlem çok önemli bir unsur" dedi.

Kendisinin bir Nazım Hikmet Ran hayranı olduğunu ifade eden Montazeri, "Ben onun toplu şiirlerinin olduğu bir kitabı 13 yaşından bu yana okuyorum. Benim hayatımın vazgeçilmezi oldu. Onun cümlelerinde kendimi buluyorum" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön