HABER

Tahran'da Mısır'a destek gösterisinde çatışma

İran'ın başkenti Tahran'da polis, Mısır'daki hükümet karşıtı protestocularla dayanışma eylemi yapan göstericilere gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

İran'ın başkenti Tahran'da polis, Mısır'daki hükümet karşıtı protestocularla dayanışma eylemi yapan göstericilere gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Tahran'daki BBC muhabiri Muhsin Asgari, göstericilerle polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını, Tahran'da büyük bir kargaşanın hakim olduğunu söylüyor.

Bu arada, muhalif lider Mir Hüseyin Musavi'nin, bu gösteriye katılmasını engellemek için ev hapsine alındığı bildiriliyor.

Bir başka muhalif lider olan Mehdi Kerrubi de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı.

Muhabirimiz, hükümetin yasak kararına meydan okuyan çok sayıda kişinin gösteriye katılarak "Diktatörlere Ölüm" sloganları attığını aktarıyor. Çatışmalar sonrasında bazı göstericilerin gözaltına alındığı bildirildi.

Tahnan yönetimi aslında Mısır'daki halk hareketini destekliyor. Ancak bunlara destek amacıyla İran'da düzenlenen gösterilerin, Musavi ve Kerrubi'nin bir siyasi manevrası olduğunu savunuyor.

Rejime göre muhalefet bu gösterileri, 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra görülen protestoları tekrar başlatmak için kullanmak istiyor.

Mahmud Ahmedinejad'ın tekrar göreve geldiği seçimin ardından, hile iddialarıyla sokağa dökülen muhalefet protesto gösterileri yapmış ancak sonuç alamamıştı.

Gösteriler öncesinde başkentte internet erişimi kesilirken, uydu üzerinden yayın yapan haber kanallarının sinyalleri de bozuldu.

Musavi'nin evine giden yolun da trafiğe kapatıldığı, muhalif liderin ev ve cep telefonunun iletişime kapatıldığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler