Taksilere yeni sistem

İstanbul (AA)- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte dolaşan taksileri bir sisteme dahil edeceklerini belirterek, "Call Center sistemini getireceğiz. Bulunduğunuz noktaya en yakın duraktan taksi gelecek. O nokta daha sonra bir başka taksiyle doldurulacak" dedi.

"AB'ye uyum çalışmaları kapsamında minibüs ve otobüslerde ayakta yolcu alınmayacağı" yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Topbaş, bunun yeni bir uygulama olmadığını, 1984 Karayolları Kanunu'nda bulunduğunu hatırlattı.

Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün güvenlik ve sağlık açısından böyle bir müdahalesinin söz konusu olduğunu belirterek, "Medeniyet ölçülerinde baktığımız zaman belli oranı geçmemek kaydıyla ayakta yolcu olmaması gerekir" diye konuştu. Bu konun bazı noktalarda çok ciddi ve rahatsız edici boyutta olduğunu dile getiren Topbaş, "Minibüslerin, otobüslere dönüşeceği bir sistemin içine alınmasıyla ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

Bu çalışmaların İETT Genel Müdürlüğü bünyesindeki bir alt birimde yapıldığını ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu bir süreç. Toplu taşımaya bir yöneliş var. Toplu taşımada günde 1.5 milyon insan artısı oldu. Giderek de artıyor. Bunun da karşılığını eş zamanlı vermeye çalışıyoruz. Bu sitemin örnekleri Seul ve Tokyo'da var, bir ekibimiz giderek çalışmalarda bulundu. Minibüslerin kendi kazancı kendine şeklinde değil, bir havuza dahil olacak. Ve o bölge hasılatı oradaki minibüsler arasında, minibüslerin yaptığı kilometre ve harcadığı zaman oranında pay edilecek. İsterlerse halk otobüsleri de sisteme dahil olabilecek."

Topbaş, sistemin ilk çalışmalarının 2009 yılı içerisinde görülebileceğini bildirdi.