HABER

Taksim'de polis müdahalesi

Çevik kuvvet polisleri Taksim Gezi Parkı girişinde önlem aldı. Polisle vatandaşlar arasında arbede yaşandı. Polis ara sokaklara kaçan vatandaşları kovalıyor.

Taksim'de polis müdahalesi

Nuray Çokol ve Özgür Kaya çiftinin Gezi Parkı'nda yapılması planlanan nikahları polis engeline takıldı. Davetlilerden önce Gezi Parkı'na gelen Çevik Kuvvet ekipleri 17.15'ten itibaren parka girişleri yasakladı. Daha sonra polisle vatandaşlar arasında arbede yaşandı. Polis ara sokaklara kaçan vatandaşları kovalıyor. Polis ilerleyen saatlerde vatandaşa karşı yaptığı müdahalede şiddetin dozunu arttırdı. Vatandaşları ara sokaklarda da kovalayan çevik kuvvet ekipleri, yakaladıkları kişilere şiddet uyguladı. Müdahaleler de TOMA'lar dan da sıkça tazyikli su sıkılmaya devam ediyor. Polisle, göstericiler arasındaki arbede hala şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Taksim Meydanı ve çevresinde çıkan olayların ardından polis eylemcilere İstiklal Caddesi üzerinde tazyikli su ile müdahale etmişti. Dağılan grup İstiklal Caddesi üzerinde yeniden toplandı. Polis eylemcilere tazyikli su ve boyalı mermi ile müdahale etti. Tazyikli sudan etkilenen bazı eylemciler yere yığıldı. Caddede bulunan akreplerdeki polisler de boyalı mermi ile eylemcileri dağıttı.

POLİS GEZİ'YE GİRMEK İSTEYENLERE İZİN VERMEDİ

Gelin ve damat aralarından geçmeye çalışınca kısa süreli bir arbede çıktı. Çevik kuvvet polisinin başında bulunan amirleri olaya hemen müdahale ederek polislerin gelin ve damada yol açmalarını emretti. Gelin ve damadın geçmesinin ardından polisler de yoldan çekildi. Gelin ve damat, yoğun ilgi nedeniyle The Marmara Oteli’nde bir süre dinlendi. Çift daha sonra Şişli Evlendirme Dairesi’nin otoparkına giderek eğlenceye katıldı.

İŞTE TAKSİM'DE YAŞANAN SÜREÇ:

17:15

Gezi Parkı protestoları sırasında tanışan Nuray Çokol ve Özgür Kaya’nın nikahları bu akşam saat 19.30’da Gezi Parkı’nda yapılacaktı. Çift, düğünleri için tüm çapulcuları parka davet etmişti. Ancak davetlilerden önce parka polis girdi. Saat 17.15’ten itibaren park Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun emriyle boşaltıldı. Gezi Parkı’nı boşaltmak istemeyenlerle polisler arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Polis Gezi Parkı’nın yanı sıra Taksim Meydanı’nın da boşaltılması için anonslar yaptı.

17:30

İstiklal Caddesi girişine iki TOMA aracı ve çok sayıda çevik kuvvet polisi yerleştirildi. Taksim Meydanı’nda ve Gezi Parkı’nın merdivenlerinde toplanan yüzlerce kişi polisle karşı karşı beklemeye başladı. Kalabalık, “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları attı.

17:45

Durumu protesto eden bir kadın ise polislerle tartıştı. Parka girmeye çalışan kadına polis engel oldu. Ancak ısrar üzerine polis kadının parka girişine izin verdi.

18:00

Gerginliğin artması üzerine emniyet güçyeri gaz maskelerini taktı.

18.20

Gezi Parkı'nın giriş merdivenlerinde bekleyenler, "Çevik kuvvet çekil, düğünümüz var" diyerek slogan attı. İki kişinin ellerinde gelin ve damada getirdikleri çiçekler vardı.

18:30

Polisler saat 18.30'da zincir pozisyonu alarak kalkanlarıyla kalabalığı sürüklemeye başladı. Polisler bir kaç dakika içinde Taksim Meydanı'nı tamamen boşalttı.

18:45

Kalabalığın büyük bir kısmı İstiklal Caddesi girişindeki Fransız Konsolosluğu'na kadar çekildi. Çevik Kuvvet polislerinin sayısı İstiklal Caddesi girişinde hızla arttı.

18:55

Polisler gaz maskeleri takık halde beklemeye başladı.

19.05

Kalabalık kendilerine doğru manevra yapan TOMA aracını ıslıklarla protesto etti.

19:15

Nuray Çokol ve Özgür Kaya çiftinin nikahı 19.30'da Şişli Evlendirme dairesinde kıyılacak. Aynı anda bahçesinoe Yeryüzü Sofrası adı altında iftar programı olacak.

19:19

Taksim Gezi Parkı'na girişlerini kapatan polis, toplanan grubu iterek meydana doğru uzaklaştırıyor. Bu sırada göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Polis grubu İstiklal Caddesi üzerine kadar uzaklaştırdı. Cadde üzerinde toplanan grup solganlarla bekleyişini sürdürüyordu. Polis TOMA'lardan su sıkarak eylemcilere müdahale etti. Polis daha sonra eylemcileri kovalamaya başladı.

19.20

Gezi Kafe'nin yanından bir grup Gezi Parkı'na girdi. Polis grubun girmesinin hemen ardından bu noktada barikat kurdu.

19.30

Gezi Parkı'na girenler büyük havuzun etrafında halay çekmeye başladı.

19:35

Gezi Parkı protestoları sırasında tanışan Nuray Çokol ve Özgür Kaya'nın nikahları arkadaşlarının alkışları eşliğinde Şişli Evlendirme Dairesi'nde kıyıldı.

19.40

Polis barikatı kaldırıldı. Yüzlerce kişi her bir noktadan Gezi Parkı'na girdi.

19.55

Gelin ve damat nikahın ardından davetlilerle birlikte fotoğraf çektirmek için Gezi Parkı'na doğru yola çıktı.

20.05

Gezi Parkı protestoları sırasında tanışan Nuray Çokol ve Özgür Kaya çifti nikah sonrasında arkadaşlarının alkışları eşliğinde Gezi Parkı'na geldi.

20.30

İstiklal Caddesi üzerinde polis ikinci kez eylemcilere müdahale etti.

20.40

Gezi Parkı'ndakiler otoparka doğru yönelince polis havuzun etrafında önlem aldı. Polislerin gelmesi üzerine otoparka yönelenler park içinde beklemeye başladı. Polis kalabalığı dışarı çıkartmaya çalışınca arbede çıktı. Polis bir kaç dakika sonra parkın Taksim Meydanı'ndaki merdivenlerine kadar çekildi. Polis grupların bir arada durmasını engellemeye çalışıyor. Toplanan grubun üzerine kalkanlarla yürüyerek dağıtıyor.

21.00

Gelin ve damat Şişli Evlendirme Dairesi'ne konser için geri döndü.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 72 yorum
DÜĞÜN BAHANE PROVOKASYON ŞAHANE.
ALLAH BU MÜBAREK RAMAZAN GÜNÜ HÜRMETİNE GEZİ OLAYLARINI DÜZENLETENLERE BELA VERSİN. GEZİ OLAYLARI SONUCU HİÇ UĞRUNA ÖLENLERİ DERS ALARAK GİTMEK İSTEYENLERE DERS OLSUN. HAYATINIZ PAHA BİÇİLMEZ. BU ÜÇ KURUŞLUK İNSANLARA CANLARINIZI FEDA ETMEYİN.
Allah seni ve sürünü bir tutam ot için sürü psikolojisiyle yardan atlatarak efendinizle birlikte topluca iman ettirsin. Şakşakçı şaklabanlarınızı deli çobanın değneğine sürünme adaletiyle padişahınızın cenazesinde ''Kral çıplaktı diyerek'' yelpaze sallama görevi ile ruhlarını şeytana satmaktan uzaklaşyırıp, olgunlaştırsın. Biz kaybetsekte hayır mübarek günler bereketlere vesile olsun. Kölelik zam zlum işkence son bulsun. Din maneviyat kovanına şirk çomağı sokan çölde kutup ayısına donsuz yakalansın son nefesinde su su diye yansın ZemZem içmekten mahrum kalsın. Demokrasi insanlık onur kazansın.
eger oglun varsa yada kizin senin fikrinde degilse ya demokrati eylem isterse senin görüsün ne olur insanlar canini malini ortaya koyuyor hakini alamiyinca böyle almak istiyor Müjdat gezenin filmini izle memlekete demokratisi var.anlarsin iyi seyirler
Şunu herkes bellesin ve bir tarafa yazsın. Bütün adiliklere,bütün rezilliklere,yapılan tüm çapulculuklara karşı bu Millet ne çirkefliklere başvurulursa vurulsun,bu Millet bu Başbakanın hem yanında ve ısrarla arkasında duracaktır.
Geri Dön