Talabani Ankara'da

Talabani Ankara'da

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak iki günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi. Irak liderini Esenboğa Havalimanı'nda karşılayan heyette askeri yetkili yer almadı.

Talabani'yi havalimanında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Irak Özel Temsilcisi Vekili Elçi Murat Özçelik, Ankara Valisi Kemal Önal, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Sertaç Bucak, Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi ile Arap ülkelerinin Ankara'daki büyükelçileri karşıladı.

Talabani'nin ve beraberindeki heyetin Ankara'ya gelişinde Esenboğa'da üst düzey güvenlik önlemleri alındı; havaalanına giren her araç tek tek arandı, ayrıca havaalanında yeni Irak bayrağı asıldı.

Celal Talabani VIP salonuna girmeden kendisi bekleyen araçlarla aprondan ayrıldı.

Talabani'ye Ankara ziyaretinde, Irak Maliye Bakanı Bekir Cabir El Zubeydi, Petrol Bakanı Dr. Hüseyin El Şehristani, Su Kaynakları Bakanı Dr. Abdullatif Raşid Latif, Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vayli ve Sanayi Bakanı Fevzi El Hariri eşlik ediyor.

Anıtkabir'i ziyaret edecek

Temaslarına bu akşam başlayacak olan Talabani, ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek, daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelecek.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenmesi, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'ün Talabani onuruna akşam yemeği vermesi öngörülüyor.

Köşk'te ağırlanacak
Ziyareti sırasında Camlı Köşk'te ağırlanacak olan Talabani, ziyaretinin ikinci gününde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek ve Erdoğan'ın vereceği öğle yemeğine katılacak.

Türkiye-Irak İş Konseyi'ne katılması da planlanan Talabani ve beraberindeki heyetin aynı gün akşam saatlerinde Ankara'dan ayrılması bekleniyor.

Talabani'nin heyetinde yer alan Iraklı bakanların da Türk muadilleriyle bir araya gelmeleri planlanıyor.

Ziyaret neleri kapsıyor

Talabani'nin ziyareti sırasında Irak'la ikili işbirliğinin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, askeri, enerji ve diğer alanlarda geliştirilmesi imkanları üzerinde durulacak ve bölgesel konular ele alınacak.

Bu kapsamda, görüşmelerde terör örgütü PKK ile mücadele, Kerkük, petrol ve diğer alanlarda işbirliği imkanları konularının ele alınması öngörülüyor.

Sezer davet etmemişti
Irak Cumhurbaşkanı Talabani'yi dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer davet etmemiş, Gül döneminde de artan PKK terörü ve Kuzey Irak yönetimine karşı Ankara'da oluşan tepki ziyareti ertelemişti. Ziyareti, Washington yönetimi de bekliyordu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terörist unsurlara yönelik kara harekatının başladığı 21 Şubat 2008 tarihinde harekatın terör örgütünü hedef aldığını iletmek üzere telefonla aradığı Talabani'yi Türkiye'ye davet etmişti.

Ankara'ya göre, uzun bir aradan sonra Irak'tan Türkiye'ye gelen ilk devlet başkanı olan Talabani'nin ziyareti sembolik olmasının ötesinde bir anlam taşırken, ziyaret Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olarak da görülüyor.

Irak için 2008 yılının güvenlik ve ekonomik açılardan "kritik" bir yıl olduğunu belirten diplomatik kaynaklar, bu nedenle Türkiye'nin bu dönemde Irak ile ilişkilerini yoğunlaştırması gerektiğine dikkati çekiyor.