Talabani, Çankaya Köşkü'nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Çankaya Köşkü'nde biraraya geldi.

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

Akşam saatlerinde 2 günlük ziyaret için Ankara'ya gelen Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Anıtkabir'e yaptığı ziyaretin ardından Çankaya Köşkü'ne çıktı. Talabani, yaklaşık 45 dakikalık bir gecikmenin ardından saat 18.45'te Köşk'e geldi. Gül, çalışma ziyareti olduğu için Talabani'yi askeri törenle karşılamadı. Talabani'yi Köşk Şeref Kapısı'nda karşılayan Gül, daha sonra konuk cumhurbaşkanıyla gazetecilere tokalaşarak poz verdi. Gül, ayağında rahatsızlığı bulunan ve baston kullananan Talaba'nin şeref kapısı önünde bulunan merdivenlerden çıkması sırasında Talabani'ye kolundan tutarak destek verdi. Gül ve Talabani, başbaşa ve heyetlerin katılımıyla yapacakları görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Gül, Talabani onuruna akşam yemeği de verecek. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki işbirliğinin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, askeri, enerji ve diğer alanlarda geliştirilmesi imkanları üzerinde durulması ve bölgesel konuların ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütü PKK'nın Türkiye ve Irak'ın ortak belası olduğuna vurgu yaparak, "Kimin elinde silah varsa, kim terör peşindeyse hiçbir devlet göz yummayacağı gibi Türk devleti de buna göz yummaz" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütü PKK'ya 'silahı bırak' çağrısı da yaparak, "Hiçbir ülke kendi toprakları üzerinde veya komşusunda silahla gezen, kanunsuz şekilde silah taşıyan, teröre yeltenen ve terör yapan bir örgüte müsamaha etmez. O bakımdan her şeyden önce kanunsuz bir şekilde silah taşıyan ve terör işleyen herkesin bunu bırakması gerekir" diye konuştu.

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

TALABANİ'NİN RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE OTURARAK BASIN TOPLANTISI YAPTILAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider yaklaşık 1 saat 20 dakika baş başa görüşme yaparken, Gül ve Talabani başkanlığındaki heyetler arası görüşme sadece 20 dakika sürdü. Basın toplantısının yapıldığı salonda Talabani için yeni bir düzenleme de yapıldı. Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bastonla gezen ve ayakta durmakta zorluk çeken Talabani'nin oturarak basın toplantısı yapması için salona masa konuldu. İki lider, Talabani'nin rahatsızlığı nedeniyle oturarak konuşma yaptı. Talabani, salona gelişinde basın mensuplarını el sallayarak selamladı.

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

"KAPSAMLI, SAMİMİ VE ÖNEMLİ BİR GÖRÜŞME YAPTIK"

Gül yaptığı konuşmada, Türk-Irak ilişkilerinin müstesna ilişkiler olduğunu belirterek, iki ülke arasında komşuluğun ötesinde tarihten gelen ortak yanların çok olduğunu kaydetti. Türkiye'nin Irak halkıyla akrabalık ve kardeşlik ilişkilerinin olduğuna işaret eden Gül, Talabani ile 'kapsamlı, samimi ve önemli' görüşmeler yaptıklarını vurguladı. Gül, "Memnuniyetle ifade etmek isterim ki sayın cumhurbaşkanı ile bu görüşmemizde, gerek Türkiye-Irak ilişkileri gerek bölgemizin geleceği için ortak vizyona sahip olduğumuz gördük. Bu vizyon çerçevesinde önümüzdeki dönemde bakanlarımız karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek ele alınan konuları takip edeceklerdir" diye konuştu. Irak'ın son yıllarda büyük zorluklar ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldığının altını çizen Gül, yeniden kurulma süreci içinde Irak'ta büyük terör olaylarının yaşandığını ve çok sayıda masum insanın hayatından olduğunu ifade etti. Türk halkının da, Irak halkının bütün acılarını paylaştığını belirten Gül, dün Bağdat'ta meydana gelen iki ayrı terör saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

"PKK, ORTAK BELAMIZ"

Türkiye'nin başından beri Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine, egemenliğine, refah ve güvenliğine özen gösteren ülkelerin önünde yer aldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı sırasında da bu konudaki diplomatik, insani girişimleri Türkiye ve Türk hükümeti adına yaptığını hatırlattı. "Bizim vizyonumuz ulusal uzlaşısını tamamlamış komşularıyla barışık müreffeh ve kalkınmış bir Irak görmektir" diyen Gül, bu vizyonun hayata geçmesinde Türk-Irak işbirliğine büyük önem verdiklerini söyledi. Türkiye ile Irak halkı arasında büyük potansiyel harekete geçirildiğinde örnek bir komşuluk örneğinin ortaya çıkacağına dikkat çeken Gül, bunun tüm bölgedeki ekonomik istikrar ve işbirliğine de önemli katkı yapacağını bildirdi. Gül, terörle mücadele konusunda da, şu mesajı verdi:
"Terör acısını en iyi Irak bilmektedir. Dolayısıyla bizim terör ve terör örgütü PKK ile mücadelemizi en iyi onların anladığını düşünüyorum. Bunu müşterek bir bela olarak görüyoruz. Bu ziyaret bu bakımdan da önemli olmuştur." Gül, ziyaretin Türkiye ve Irak halkları için kalıcı sonuçlar getireceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

PKK'YA 'SİLAHI BIRAK' ÇAĞRISI YAPTI

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Iraklı bir gazetecinin 'PKK ile çözüm konusunda demokratik çözümler söz konusu. Acaba bu çözümler nelerdir?' yönündeki sorusu üzerine, terör örgütü PKK'ya 'silahı bırak' çağrısı yaptı. Gül, "Hiçbir ülke kendi toprakları üzerinde veya komşusunda silahla gezen, kanunsuz şekilde silah taşıyan ve teröre yeltenen ve terör yapan bir örgüte müsamaha etmez. O bakımdan her şeyden önce kanunsuz bir şekilde silah taşıyan ve terör işleyen herkesin bunu bırakması gerekir. Türk demokrasisi Avrupa seviyesinde bir demokrasidir. Herkes görüşünü, fikrini açıkça söyler ve konuşur. Bunları ifade eder. Bunlar ayrı şeylerdir. Bunun için bir kez daha tekrarlıyorum. Kimin elinde silah varsa kim terör peşindeyse hiçbir devlet göz yummayacağı gibi Türk devleti de buna göz yummaz" diye konuştu.

"ARAMIZDA ORTAK FELAKETLER MEVCUT"

"Aramızda ortak çıkarlar ve ortak felaketler mevcuttur" diyen Talabani, bu zorlukları ve bu acılı durumları ortadan kaldırmak için ortak şekilde hareket edeceklerini vurguladı. Bakanların da kendi aralarında görüşerek, sağlam ilişkiler inşa edeceğine inandığını belirten Talabani, heyetteki Petrol Bakanı'na dönerek, "Ne kadar daha çok boru hattı inşa edersek, o kadar ilişkilerimiz genişleyecektir. Bu diğer alanlarda da işbirliği sağlayacaktır" dedi. Talabani, Cumhurbaşkanı Gül'ü Irak'a davet ettiğini, Gül'ün de bu daveti kabul ettiğini açıkladı. Talabani'nin bu sözleri üzerine heyette yer alan bakanlardan Adnan Duleymi de, parlamento adına Gül'ü Irak'a davet ettiklerini bildirdi.

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

"IRAK, TOPRAKLARINDA SİLAHLI GRUP BARINDIRAMAZ"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Talabani, 'Terörle mücadele konusunda siyasi çözüm talebiniz var mı? Daha önce PKK'nın lider kadrosunun teslimi konusunda 'Bir Kürt kedisi bile vermem' demiştiniz. Bugünkü görüşmenin ardından değerlendirmeniz nedir?' sorusu üzerine, Irak'ın bu konudaki yaklaşımının açık ve net olduğunu ifade etti. Talabani, "Irak'ın anayasası, Irak toprağında herhangi bir silahlı grubu barındıramaz. Öyle bir anayasa ifadesi vardır. Aynı zamanda Türkiye-Irak arasında güvenlik işbirliği anlaşması söz konusudur ve Irak buna bağlıdır" diye konuştu. Yaklaşık 10 sene önce PKK konusunda ortak bir bildiri ile bu konuda ortak bir yaklaşımın söz konusu olduğuna dikkati çeken Talabani, Irak Başbakanı'nın da Türkiye ziyaretinde bu hususu vurguladığını hatırlattı. "Siyasi çözüm konusu Türkiye'nin hususudur. Bu, Türkiye ile ilgili bir husustur" diyen Talabani, Türkiye'nin konusu olduğu için bu konuya müdahale etmeyeceklerini bildirdi.

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

"KÜRT KEDİSİ DEĞİL IRAK KEDİSİ DEDİM"

Talabani, PKK'nın lider kadrosunun Türkiye'ye teslim edilmesi konusunda dile getirdiği 'Bir Kürt kedisi bile vermem' sözlerine de açıklık getirdi. Irak Devlet Başkanı Talabani, bu konuda yanlış bir anlamanın söz konusu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ben Kürt kedisi, demedim. Ben Irak kedisi, dedim. Biliyorsunuz ben Irak Cumhurbaşkanı olarak Kuran-ı Kerim'e ant içtim. Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği için ant içtim. Bir Iraklı'yı, dost olan bir ülke Türkiye de olsa teslim etmek Irak Anayasası'na aykırıdır. Türkiye'deki kardeşlerimizle güvenlik alanında geniş çaplı bir mutabakat içerisinde konuşacağız."

Gül, Talabani'yi böyle karşıladı...

Anıtkabir'de Talabani şoku

ASKERE TEŞEKKÜR ETTİ

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Müslüman bir ülke olarak Irak'ta kendine güvenli bölge oluşturan, komşu ülkelere karşı silahlı eylemlerde bulunan gruba karşı olduklarını ve bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı. Bölgedeki Kürt yönetiminin, burada bulunan PKK unsurlarına baskı yaparak 'Ya silahlarınızı bırakın ya da bölgeyi terk edin' talebinde bulunduklarını anlatan Talabani, "Kendilerine bölgede sorun yarattıklarını ve özellikle de bu sorunun komşu ülke olarak gördüğümüz Türkiye'ye karşı silahlı eylem yapmalarını asla kabul etmediğimizi belirttik. Türkiye ile bütün alanlarda ilişkilerimiz mevcuttur. Türk halkı bize geçmişte büyük yardımlarda bulunmuştur. Türk halkına, Türk askerlerine, komutanlara şükranlarımı sunuyorum. Vize konusunda bile diğer ülkeler cimrilik yaparken, Türkiye yüzbinlerce mülteciyi barındırmıştır. Şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Gül, Talabani onuruna yemek verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Talabani yemekte yaptığı konuşmada, Irak'ın Türkiye ile ilişkilerine ayrı ve özel bir önem verdiğini söyledi. Talabani, iki ülkenin bağımsızlığına karşılıklı saygı göstermek, güvenlik ve istikrarı sağlamak ile "tehlikeli bir afet olmaya başlayan" teröre karşı savaşmak esasına dayalı bir işbirliğiyle geliştirmek niyetinde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Türkiye'nin Irak'la ilişkilerini çok boyutlu bir bütün olarak gördüğünü kaydetti. Talabani'nin ziyaretinin iki ülke ilişkileri açısından "tarihi bir dönüm noktası" olmasını umduğunu ifade eden Gül, "Irak'la ilişkilerimizi bütün alanlarda güçlendirmek için kapsamlı bir önlemler dizisini hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Talabani onuruna verdiği yemeğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sadettin Ergeç ve Irak Özel Temsilcisi Vekili Elçi Murat Özçelik de katıldı.