Talabani gitti, geriye ilginç görüntüler kaldı

ANKARA (İHA) - Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, iki günlük çalışma ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı. Talabani'nin gidiş saati, Erdoğan ve Bakoyanni'nin haraket saatiyle çakışınca ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Talabani ve beraberindeki heyeti taşıyan Irak Havayolları'na ait özel uçak saat 17.50'de Esenboğa Havalimanı'ndan ayrıldı. Talabani'yi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer yetkililer uğurladı. Talabani'yi uğurlamaya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaverlerinden olan bir albay da geldi. Protokol gereği havaalanında hazır bulunan yaverin sivil olması dikkat çekti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havaalanı'nda Talabani'yi taşıyan makam otomobili aprondan giriş yaparak uçağın yanına kadar geldi. Talabani, kendisini uğurlayanlara el sallayarak uçağı bindi.

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir'e hareketiyle Talabani'nin ayrılışının aynı saatlere denk gelmesi nedeniyle kısa süresi 'kırmızı halı' krizi yaşandı. İlk önce Talabani'nin uçağa bineceği bilgisini alan görevliler, uçak merdiveninin olduğu bölgeye kırmızı halıları serdiler. Daha sonra Başbakan Erdoğan'ın Talabani'den önce uçağa bineceği haberinin gelmesi üzerine serilen kırmızı halılar tekrar toplandı. Ancak Başbakan Erdoğan, programındaki sarkma nedeniyle daha geç hareket edeceğinden, kaldırılan kırmızı halılar Talabani için tekrar serildi.

Bu arada, AK Parti'nin Kadın Şurası'na katılmak üzere dün Ankara'ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de saat 17.30'da Ankara'dan ayrıldı. Konuk Bakan, Ankara Valisi Önal ve diğer yetkililer tarafından uğurlandı. Yunan Bakan, Talabani'nin uçağı nedeniyle yaklaşık 150 metre uzaklıktaki uçağına otobüs yerine yürüyerek gitmeyi tercih etti.