Talabani'den yüksek kurul önerisi

Ankara - Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesini istediklerini belirterek, bu amaç doğrultusunda Başbakan ya da Dışişleri Bakanı başkanlığında yüksek bir kurul oluşturulmasını önerdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onuruna verdiği öğle yemeğinde konuşan Talabani, Türkiye'de bulunmaktan büyük bir onur duyduğunu dile
getirerek, kendisine ve heyetine gösterilen evsahipliğinden dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalardan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Talabani, Türkiye ile uzun vadeli ve stratejik ilişkiler kurmak istediklerini kaydetti.

Talabani ekonomi, güvenlik, siyaset, petrol, enerji ve kültür gibi pek çok değişik alanda işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, Türkiye'ye birlikte geldiği Iraklı bakanların Türk muadilleriyle bu çerçevede başarılı görüşmeler yaptıklarını bildirdi. Talabani, şunları söyledi:

"Bu çerçevede bir öneride bulunmak istiyorum. İlişkilerin geliştirilmesine destek sağlamak ve denetlemek amacıyla yüksek bir siyasi kurul oluşturalım. Bu kurul Başbakan veya Dışişleri Bakanı başkanlığında olabilir. Buna benzer bir kurulu Mısır'la da kurduk ve şimdi de Türkiye ile gerçekleştirilmesini temenni ediyoruz."Irak Devlet Başkanı Talabani, AK Parti hükümetinin Iraklıların gönüllerinde ayrı bir yeri bulunduğunu söyleyerek, bu dönemde Türkiye-Irak ilişkileri açısından tarihi bir fırsat yakalandığını kaydetti.

Talabani, uluslararası düzeyde terörle mücadele konusunun önemine dikkati çekerek, terörle mücadelenin dünya gündeminin en üst sıralarında
yer aldığını kaydetti. Terörle mücadelenin kendisine demokratik diyen tüm ülkeler için ahlaki bir zorunluluk olduğunu belirten Talabani, nasıl olursa olsun terör ve şiddet eylemlerine karşı olduklarını söyledi. Türk halkının bu konudaki endişelerini paylaştıklarını da belirten Talabani, terörle ancak ortak bir çalışmayla mücadele edilebileceğini ve "bu musibet"ten ancak böylelikle kurtulunabileceğini bildirdi.

AA