Talabani'nin gündemi "Kerkük ve PKK"

Talabani'nin gündemi "Kerkük ve PKK"

BAĞDAT (İHA) - Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yle yarın yapılacak olan Türkiye temaslarına ilişkin Bağdat'ta son hazırlıklar yapılırken, bu ziyaretin ana gündemini, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığı ve Kerkük meselesi gibi konuların oluşturduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak yarın Ankara'ya gelecek olan Talabani'nin hazırladığı dosyada, ülkenin en sorunlu bölgesi olarak dikkat çeken Kerkük meselesi ve terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığı ile ilgili konular öne çıkıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınır ötesi kara harekatına son verdiği tarihten 8 gün sonra gerçekleşecek olan ziyarete, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari yer almazken, Talabani'niyle birlikte Ankara'ya, Irak Petrol Bakanı Hüseyin el Şehristani, Maliye Bakanı Beyan Cebir Solak, Sanayi Bakanı Fevzi Hariri ve Su Kaynakları Bakanı Latif Raşid'in de geleceği belirtildi.

Ülkenin en tartışmalı ve sorunlu bölgesi olan Kerkük ile ilgili somut adımların atılmasının beklendiği ziyarette, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığına ilişkin konular, Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ve kültürel konular ile güvenlik hakkında da kobu ziyaret sırasında ele alınması bekleniyor.
Talabani'nin ayrıca Kürt yönetiminin kendisine not olarak ilettiği TSK'ya ait Kuzey Irak'taki Kanimasi, Bamerni, Batufa ve Dilmentepe'ki birlikleri de gündeme getirmesi bekleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı, söz konusu birliklerin, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığı devam ettiği sürece yerlerinde duracağını açıklamıştı.
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin uzun süredir beklediği davet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 21 Şubat'ta resmen iletilmiş, davet Talabani tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.