"Talabani'nin önerisini değerlendireceğiz"

"Talabani'nin önerisini değerlendireceğiz"

Ankara (AA) - Dışişleri Bakanı Ali Babacan, çeşitli temaslarda bulunacağı ve Senegal'de yapılacak İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) toplantılarına katılacağı ziyaretlerinin ilk durağı olan Moritanya'ya gitti.

Babacan, gidişinden önce Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ziyaretine ilişkin soruyu yanıtladı. Talabani'nin ziyareti sırasında Türkiye ile Irak arasında dar değil genel anlamda bir işbirliği ve diyalog sürecinin başlatılması ve bununla ilgili belli aralıklarla bir araya gelecek bir heyet oluşturulması konusunun gündeme geldiğini belirten Babacan, "Bu öneriyi değerlendireceğiz ama henüz net, kesin verilmiş bir karar söz konusu değil. Ama Irakla olan ilişkileri her alanda geliştirmek istiyoruz" dedi.

Babacan, Talabani'nin Ankara'ya çok sayıda bakanla geldiğini ve bunun bir miktarda Türk tarafının önerisiyle olduğunu söyleyerek, bugün ilgili bakanların birbirleriyle görüştüklerini hatırlattı. Babacan, Moritanya ve ardından Senegal'e yapacağı ziyaretlerine ilişkin bilgi de vererek, 10 martta Senegal'de başlayacak İslam Konferansı
Teşkilatı (İKT) toplantılarına katılacağını, toplantıların 10-11 martta dışişleri bakanları, 13-14 martta ise devlet ve hükümet başkanları düzeyinde düzenleneceğini bildirdi.
Babacan, zirvede ayrıca Filistin ağırlıklı olmak üzere Orta Doğu'daki gelişmelerin görüşüleceğini belirterek, İslam ülkeleri arasındaki ekonomik ve teknolojik işbirliği imkanlarının artırılması konusunu ele alacaklarını, zirvenin sonunda da Dakar bildirisinin yayımlanacağını kaydetti.

İKT toplantısından önce, yarın Moritanya'yı ziyaret edeceğini söyleyen Babacan, bu resmi ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alınacağını ifade etti.