HABER

Talabani'nin toplantı çağrısına yanıt

Irak'taki ana Sünni siyasi grup olan Irak Uyum Cephesi, dün bazı türbe ve camilere düzenlenen saldırıların yol açtığı gerginliği yatıştırmak için Devlet Başkanı Celal Talabani'nin yaptığı toplantı çağrısına uymayacağını bildirdi.

Talabani, tarafların siyasi temsilcilerini bugün sabah makamında toplantıya çağırmıştı.

Irak Uyum Cephesi üst düzey yetkililerinden İyad el Samarai, "Cephe liderliği bugünkü toplantıya katılamayacağımızı devlet başkanına bildirdi" dedi.
Şiilerin yönlendirdiği hükümet "bize ait mekanları korumadı ve bizim mekanlarımıza yönelik saldırıları kınamadı" diyen Samarai, bu nedenle toplantıya katılmayacaklarını söyledi.

En büyük Sünni partilerden biri olan Irak İslami Partisi'nin de üye olduğu Irak Uyum Cephesi'nin boykotuna rağmen toplantının yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.
Uyum Cephesi'nin 275 üyeli mecliste 44 milletvekili bulunuyor. Irak'ın Samarra kentinde dün 12 İmam'dan ikisinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesinin bombalanmasından sonra Şiilerin başlattığı protesto ve saldırılarda 3'ü Sünni din adamı en az 19 kişi ölmüş, 60'ya yakın Sünni camisi ve büyük bir Sünni türbesi saldırıya uğramıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön