"Talat 'B planı' ile döndü"

"Talat 'B planı' ile döndü"

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Kesimi'nde bugün yayımlanan Politis ve diğer gazeteler, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelere yer verdiler.

Politis, "Müzakereler İçin Kağıtları Hazırlıyorlar ve Talat Türkiye'den 'B Planı' İle Döndü" başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, Kıbrıs'taki iki tarafın, yakın zamanda başlaması beklenen müzakerelere ilişkin kağıtları hazırlamaya giriştiklerini belirterek, Rum Yönetimi Başkanlığı'na Dimitris Hristofyas'ın seçilmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Ankara ziyaretinden "B Planı" ile döndüğünü iddia etti.

Gazete haberinde, "Mehmet Ali Talat Ankara'dan, Dimitris Hristofyas'ın Devlet Başkanlığı'na seçilmesinin ardından uygulamaya konacak B Planı ile döndü. Türklerin ilk planı Tasos Papadopulos'un yeniden başkan seçilmesi ve bundan sonra izlenecek düzey yükseltme hareketlerine ilişkindi" diye iddia ederek, Türk tarafının 'B Planı' çerçevesinde, Annan Planı temelinde hareket edeceğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı olan bir federasyonun değil, yeni bir devletin kurulması talebinde bulunacağını savundu.

Cumhurbaşkanı Talat'ın Ankara ziyaretine ilişkin haberlerinde, Fileleftheros Gazetesi, "Kırmızı Çizgiler' Nakaratı - Ankara ve Talat Gelişmeler Işığında Taktikleri Konusunda Anlaştılar" başlıklarını kullanırken, Haravgi Gazetesi"Talat Müzakerelere Hazır Olduğunu Açıklıyor", Alithia Gazetesi, "Talat: Ankara'dan Talimat", Simerini Gazetesi, "Talat İçin 8 Temmuz Diken" ve Mahi Gazetesi ise "Talat Talimat Aldı ve İşgal Bölgelerine Döndü" başlıklarını kullandı.