Talat ''Bir girişim olacağı hemen hemen kesin'' Girne

Talat  ''Bir girişim olacağı hemen hemen kesin''  Girne

Girne AA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözümü için "bir son çaba olsa bile bir girişimin olacağının hemen hemen kesinleştiğini" söyledi.

Talat, BM'nin, sorunun çözümü için devreye girdiğinde, çözümü gerçekten isteyen ve bunun için birçok özveriye katlanan Kıbrıs Türkü'nü yanında bulacağını belirterek, aynı şeyi Kıbrıs Rum tarafından da beklediklerini bildirdi.

Talat, 2003-2004 yıllarında Annan Planı müzakereleri sürecinde oluşturulan komitelerde kamu görevlisi olmadıkları halde gönüllü olarak çalışanlara bu akşam Girne'de resepsiyon verdi. Talat, burada yaptığı konuşmada, resepsiyonla, halka ve uluslararası topluluğa mesaj vermek istediklerini belirterek, "Demek istedik ki, biz nasıl ki daha önce hazırdık, Kıbrıs sorununu çözmek için iyiniyetle çalıştık, bugün de çalışıyoruz" dedi.

"Bugün yeni bir sürecin başlangıcındayız" diyen Talat, Rum kesiminde ilginç bir seçim yapıldığını, seçim sonucunu herkesin Kıbrıs Rum halkının çözümsüzlük politikasına prim vermemesine bağladığını, kendisinin de aynı kanıda olduğunu bildirdi.

Rum seçimlerini "Kıbrıs'ta barış istediği izlenimi veren bir liderin kazandığını" belirten Talat, Kıbrıslı Türkler'in, bu sonucu Kıbrıs sorununu çözme yolunda değerlendirmek istediklerini kaydetti.