Talat: Moon'dan girişim yapacağı izlenimi aldım

Talat: Moon'dan girişim yapacağı izlenimi aldım

LEFKOŞA (İHA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu sabah 11. İKÖ zirvesinin yapıldığı Senegal'in başkenti Dakar'da BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Talat 40 dakika süren görüşmede, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'dan Kıbrıs konusunda görüşmelerin başlaması için inisiyatif almasını istediklerini belirterek, "Girişim yapacak izlenimini edindim. Görüşmeden çok memnun kaldım" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın da katıldığı görüşmeden sonra Talat, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) ve Bayrak Radyo Televizyonu'na (BRT) yaptığı açıklamada, BM'nin aktif olarak yer alacağı bir sürecin başarıya ulaşma şansının yüksek olacağını, ayrıca 2008 yılı sonuna kadar bir çözüme ulaşmanın erişilebilir bir hedef olduğunu Genel Sekreter'e söylediğini belirtti.

Talat, Genel Sekreter'in Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe'yu Kıbrıs'a göndereceğini de belirttiğini ifade etti. Temaslarına gün boyu devam edecek olan Cumhurbaşkanı Talat, İKÖ Genel Kurulu'ndaki konuşmasını yarın akşam yapacak.