HABER

Talat, Olli Rehn'le görüştü

BRÜKSEL (İHA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn'le görüştü.
Resmi temaslar bulunmak üzere Belçika'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Talat, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn'le görüşmesinin ardından basına kısa bir açıklama yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, izolasyonların kaldırılması konusundaki sıkıntı ve hayal kırıklıkları anlattığını belirterek şöyle konuştu: "AB Konseyi ve komisyonu da Kıbrıs'ı izolasyonlardan kurtarma noktasında kararları var. Biz bu hususlar üzerine durduğumuz gibi Türkiye'nin de önerileri üzerine durduk ve Birleşmiş Milletler (BM) süreci üzerinde konuştuk; bu görüşme oldukça olumlu geçti. Henüz bu konuda net bir tavır yok. Bizim şimdiye kadar söylediklerimizin ne kadar doğru olduğunu onlar da bizzat gördüler"

Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot'un daveti hakkında da açıklama yapan Talat, şöyle konuştu: "Davet sayın Bot'dan geldi. Bu görüşme de son derece olumlu geçti. Asıl sorunlarımızı masaya yatırdık ve sıkıntılarımızın giderilmesini istedik. Rum kesimine ziyaret gerçekleştiren Bot, benimle görüşmek istemiş ancak gelen tehditler nedeniyle görüşme yapılamadı. Bu ziyaret esasında sembolik bir anlam taşıyor"

Talat, "AB insan hakları mahkemesinde devam eden mal değişimi ile ilgili mahkemeler" hakkında bir soruya şöyle karşılık verdi: "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde devam eden mülkiyet ve takasla ilgili davalar halen devam eden mülkiyet sorununun bir parçasıdır. Biz de buna yönelik bir komisyon oluşturmuştuk bu da AB tarafından doğru bulundu."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön