HABER

Talat ve Hristofyas 63. kez bir arada

Talat ve Hristofyas, Eylül 2008'de başlayan ve Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan görüşmeler çerçevesinde bugün 63. görüşmeyi yapıyor.

LEFKOŞA (A.A) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, pazartesi günü başlayan yoğunlaştırılmış görüşmelerin sonuncusu için BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında bir araya geldi.

Liderlerin heyetleri ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un da katıldığı görüşmede, ilk iki günde olduğu gibi, "Yönetim ve Güç Paylaşımı" konusu tam gün ele alınacak. Görüşmede, tarafların bu başlıkla ilgili karşılıklı önerilerinin konuşulması bekleniyor.

Rum tarafı, dünkü görüşmede, "Yönetim ve Güç Paylaşımı" konusundaki görüşlerini içeren resmi önerilerini sunmuştu. Türk tarafı ise bu konudaki önerilerini 7 Ocakta Downer aracılığıyla Hristofyas'a sunmuş, buna karşılık Rum tarafı, görüşmelerden bir gün önce Türk önerilerini "kabul edilemez ve anlaşma zemini olamaz" bulduğunu açıklamıştı.

Talat ve Hristofyas, Eylül 2008'de başlayan ve Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan görüşmeler çerçevesinde bugün 63. görüşmeyi yapıyor.

Yoğunlaştırılmış görüşmelerin ikinci turu, 25, 26, 27 Ocakta yapılacak. İki tur arasında Hristofyas, Atina'yı ziyaret ederek Yunan hükümetiyle istişarelerde bulunacak.

Geri Dön