HABER

Talat:'Türk askerlerinin çekileceği açık'

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Adada bir çözümle Türk askerlerinin çekileceği açıktır. Birleşik bir Kıbrıs'ın askerden temizlenmiş olacağı konusunda zaten karar verdik.

LONDRA (A.A) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Adada bir çözümle Türk askerlerinin çekileceği açıktır. Birleşik bir Kıbrıs'ın askerden temizlenmiş olacağı konusunda zaten karar verdik.

Garanti ve ittifak anlaşmalarında yer alacak ve belirlenecek asker sayısı kadar asker kalacak, gerisi çekilecektir" dedi.Talat, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde London School of Economics'te (LSE) "Kıbrıs: Uzlaşma Süreci" konulu bir konferans verdi.Salonun tümüyle dolduğu konferanstaki konuşmasına, adada Kıbrıs Türk ve Rum tarafı arasındaki müzakerelerin Dimitris Hristofyas'ın Rum lideri seçilmesinin ardından başlandığını anımsatan Talat, bunun önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Devam eden müzakere sürecinin detaylarından ve gelinen noktadan bahseden Talat, şimdiye kadar kaydedilen ilerlemelere dikkati çekti ve ocak ayından itibaren Hristofyas'la yaptıkları görüşmeleri yoğunlaştıracaklarını ifade etti. "Umarım iyi bir ilerleme sağlayacağız" diyen Talat, adadaki sorunun iyi niyet ve uzlaşı ile çözüleceğine inandığını bildirdi.Uzlaşı ve fedakarlık olmadan çözümün ve barışa ulaşmanın mümkün bulunmadığını vurgulayan Talat, Kıbrıslı Türklerin uzlaşıdan ve BM parametreleri çerçevesinde bir çözümden yana olduğunu belirtti. Çözüm için uluslararası toplumun desteğinin gerekli olduğunu kaydeden Talat, "Kıbrıs sorunu uluslararası bir sorun olduğundan, uluslararası kurumlar çözüm için gereklidir" dedi.

Türkiye'nin sürece verdiği destekten de bahseden Talat, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun desteğinin de müzakerelerin başarıyla sonuçlanması için önemli olduğunu bildirdi. Talat, şöyle konuştu:"Şimdi gerekli olan, Hristofyas'ı teşvik ederek, bazı konularda daha esnek olmasını ve böylece gelecek yılın başlarında bir çözüm bulunmasını sağlamaktadır. Hristofyas'ı özellikle de mülkiyet ve garantilerle ilgili daha esnek olması konusunda ikna etmek için elimden geleni yapıyorum."

Talat, Kıbrıs sorununda bir çözüme varana kadar müzakere edeceklerini, masayı terk etmeyeceklerini belirterek, "Çözümsüzlük, adanın sonsuza kadar bölünmesine ve bunun kalıcı olmasına neden olur. Dolayısıyla KKTC'deki seçimlere kadar kapsamlı bir çözüme ulaşılmasını umuyorum" dedi.Çözüm konusunda zamanın kısıtlı olduğunu söyleyen Talat, dolayısıyla bir ilerleme sağlanabilmesi için yeterince çabuk hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

TÜRK ASKERLERİNİN ADADAKİ VARLIĞI

Çoğunluğu öğrenci olan, konferansa katılımcıların yönelttiği sorulardan biri "Türk askerlerinin adadan çekilmesine" ilişkin oldu. Talat, bu konuda şunları söyledi:"(Adada) bir çözümle, Türk askerlerinin çekileceği çok açıktır. Annan Planı kabul edilseydi, bunun olacağı biliniyordu. Sadece, Yunanistan ve Türkiye'nin sembolik sayıda askerinin adada kalacağı biliniyordu. Ama şimdi, hiçbir şey değişmedi, her şey Annan planının reddedildiği zamanki gibi aynı. Bu nedenle, bence yanlış anlama mevcut. Birleşik bir Kıbrıs'ın askerden temizlenmiş olacağı konusunda zaten karar verdik. Federal yapıda askeri kurumlar olmayacaktır. Garanti ve ittifak anlaşmalarında yer alacak ve belirlenecek asker sayısı kadar asker kalacak, gerisi çekilecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön