HABER

Taleban'dan İran'a Ziyaret

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taleban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Müttaki, İranlı yetkililerle görüşmek üzere Tahran’ı ziyaret etti

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taleban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Müttaki, İranlı yetkililerle görüşmek üzere Tahran’ı ziyaret etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ziyaretin İran’ın Taleban’ı resmi olarak tanıdığı anlamına gelmediğini ancak Tahran’ın, Taleban’ın yönetime el koymasının ardından Amerika’nın dondurduğu Afganistan mali varlıklarının Afganistan’a insanı yardım hizmetlerinde kullanılması gerektiğini savunduğunu söyledi.

İran yerel basınında yer alan bir habere göre de, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Müttaki’yle yaptığı görüşmede, “Afganistan’ın el koyulan varlıklarının, Afganistan’daki yaşam koşullarını iyileştirme ve insanı yardım sunmada kullanılması gerektiği” mesajını iletti.

Haberde ayrıca, Bakan Abdullahiyan’ın “Cesur Afgan halkının mücadelesi, hiçbir yabancı gücün Afganistan’ı işgal altında tutamayacağını ve Afganistan’ı yönetemeyeceğini ortaya koydu” ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

Amerika ve müttefiklerinin 20 yıl süren savaşın ardından Afganistan’dan asker çekme sürecine girdiği dönemde Taleban 15 Ağustos 2021 tarihinde ülkede yönetime el koydu.

Taleban, başta Batılı ülkeler olmak üzere dünya çapında birçok ülkenin eleştirilerine neden olan, geçmişteki baskıcı politikalarının ılımlı olacağı, uzlaşıdan yana oldukları yönünde mesajlar vermeye çalışırken, uluslararası toplum ülkede ekonomi ve güvenlik alanında büyüyen krize müdahale edebilmenin yollarını arıyor.

Diğer taraftan, bazı diğer Batılı ülkelerin de desteğiyle ABD, Afganistan Merkez Bankası’nın yurtdışındaki mali varlıklarını dondurdu, bazı Taleban üyelerine yaptırımları devreye soktu.

Bu durum ülkenin banka sektörünü sekteye uğratırken, bazı komşu ülkeler özellikle kış aylarında ülkede yaşanacak olası insani krizi engellemek için uluslararası topluma çağrı yapıyor.

“Taleban sürgündeki Ahmed Mesud ile görüştü”

Taleban Sözcüsü Bilal Karimi’nin yaptığı açıklamaya göre, Afganistan Dışişleri Bakan Vekili Müttaki, Tahran’da ayrıca Afganistan Ulusal Direniş Cephesi’nin sürgündeki lideri Ahmed Mesud ile de görüştü. Karimi, Taleban yetkililerinin Mesud ve diğer Ulusal Direniş Cephesi liderlerine Afganistan’a “gerginlik olmadan” geri dönebilecekleri mesajını verdiklerini belirtti.

Reuters haber ajansının ulaşmaya çalıştığı Mesud’dan henüz konuyla ilgili bir yorum gelmedi.

Afganistan Ulusal Direniş Cephesi liderleri, Taleban’ın ülkede yönetimi ele geçirmesine karşı muhalif bir tutum sergilerken, iki taraf arasında Kabil’in kuzeyindeki Penşir’de çatışmalar yaşanmıştı.

1990'lı yıllarda Taleban yönetimine karşı direnen ve “Penşir Aslanı” lakabıyla anılan Kuzey İttifakı lideri Ahmed Şah Mesud'un oğlu olan Mesud, Eylül ayında Facebook hesabında paylaştığı sesli bir mesajında, güçlerinin hala Penşir’de bulunduğunu ve Taleban'a karşı savaşmaya devam edeceklerini söylemişti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler