HABER

Taliban çıldırmış olmalı!

Taliban, Kâbil’i savaş alanına çevirdi. Üç hükümet binasına intihar saldırısı düzenleyen militanlar bir alışveriş merkezi ve bir sinemayı da ele geçirdi.

Afganistan’ın güneyinde bir yılı aşkın süredir şiddetin dozunu artıran Taliban, başkent Kâbil’de en geniş çaplı saldırısına imza attı. Dün sabah yerel saatle 10.00’da Afganistan’da yeni kabinede yer alan bakanların yemin töreninin başlamasıyla birlikte kent merkezi ve hükümet binalarından peş peşe patlama ve silah sesleri yükselmeye başladı.

İlk olarak yemin töreni sürerken birkaç yüz metre ötedeki Başkanlık Sarayı’nın yakınlarında bir Taliban militanı üzerindeki bombaları patlattı. Ardından Eğitim Bakanlığı, Merkez Bankası önü, kalabalık bir park alanı ve bir alışveriş merkezinin önünden de patlama sesleri yükseldi. Militanlar yoğun güvenlik önlemleri altındaki hükümet binalarına girmeyi başaramazken, Batılıların tercih ettiği bir otel, 5 katlı bir alışveriş merkezi ve bir sinema salonu da militanların silahlı saldırısına uğradı. Alışveriş merkezinin kontrolünü ele geçiren militanlar burada 4 saat boyunca Afgan askerleriyle çatıştı. Çatışma sırasında halk kent merkezinden kaçarken, alışveriş merkezi binasında yangın çıktı. Çevredeki binalar da hasar gördü. Sinema salonunda da çatışma altı saat sürerken Afgan askerleri binaya çatıdan girerek, içerdeki Taliban militanlarını öldürdü.

‘Kentte hâlâ militanlar var’

Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai kentte kontrolün yeniden sağlandığını duyurdu. Afgan İçişleri Bakanlığı ise saldırılarda 10 Taliban militanının öldürüldüğünü, 3’ü polis biri çocuk olmak üzere 5 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı. 35’i sivil 71 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Ancak Taliban’dan yapılan açıklamada eyleme 20 kadar militanını katıldığının belirtilmesi, bazı militanların hala kent merkezinde olduğu endişesi yarattı.

Geri Dön