HABER

Taliban'dan kadınlara bir yasak daha! Spor yapmaları da yasak

Afganistan'da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban, geçici kabineyi açıklamış ülkenin geleceğine dair de ipuçları vermişti. Buna göre ülkenin kadın kriket takımı da dahil olmak üzere Afgan kadınlarının yeni Taliban hükümeti altında spor yapmaları yasaklanacak. Taliban'ın kültür komisyonu başkan yardımcısı Ahmadullah Wasiq, ''Kriket ve diğer sporlarda kadınların vücutları görünebilir. Bu yüzden oynayabileceklerini düşünmüyorum'' dedi.

Taliban'dan kadınlara bir yasak daha! Spor yapmaları da yasak

Taliban sözcüsü geçen günlerde ülkede müziğin yasaklandığını, kadınların ise iş hayatına geri dönebileceklerini ancak başlarını örtmelerinin şart olacağının altını çizmişti. Kadınların üç gün boyunca yalnız seyahat etmeleri halinde ise bir erkek refakatçiye ihtiyaç duyacaklarını söyleyerek ülkede kadının yer aldığı konumu açıkça duyurmuşlardı.

Geçici hükümeti kuran Taliban bu kez kadınların spor yapmasını yasakladı. Avustralya kamu yayıncısı SBS'ye demeç veren Taliban'ın kültür komisyonu başkan yardımcısı Ahmadullah Wasiq, Taliban rejiminin Afgan kadınlarının kriket ve vücutlarının görülebileceği diğer sporları oynamasını yasaklayacağını söyledi.

''VÜCUTLARI GÖRÜNEBİLİR''

Üst düzey bir yetkili, Avustralya kamu yayıncısı SBS'ye verdiği demeçte, yeni kurulan Taliban rejiminin Afgan kadınlarının kriket ve vücutlarının görülebileceği diğer sporları oynamasını yasaklayacağını söyledi.

Screenshot_6

Wasiq, "Kadınların kriket oynamasına gerek olmadığı için kadınların kriket oynamasına izin verileceğini düşünmüyorum" dedi.

Afganistan'ın ulusal bir kadın kriket takımı var ancak Taliban'ın hükümeti devirmesinden kadınların yer aldığı konum tartışmalara yol açtı. Bir zamanlar uluslararası düzeyde yarışan kadın sporcular, saklanmaya veya ülkeden kaçmaya çalışıyorlar.

''KABİL'DE DURUM ÇOK KÖTÜ''

Öte yandan adınlar takımının bir oyuncusu geçenlerde BBC'ye verdiği demeçte , "Kriket veya diğer sporları oynayan her kadın şu anda güvende değil. Kabil'de durum çok kötü'' şeklinde konuşmuştu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 85 yorum
Dinde olan bir şeyi adamlar yapınca neden cookkkk şaşırmış gibi yapıyorsunuz o zaman dini iyi öğrenin
Dinde senin gibiler yok..! inen ilk vahiye uy OKU
sen hangi dine mensupsun İslam'da cennet annelerin ayaklarının altındadır diyor cennetin ayaklarının altında olduğu varlığa bu revamidir ? İslam senin gibiler sayesinde terör ve gericilik dini olarak anılıyor
iki sure sorsam arapça okur ama ne anlama geldiğini bilmezsin dinden bahsediyorsun Arap zihniyeti seni
Allah'ın dinine şeriat kanunu uygulayanlara selam olsun
Dinimiz aklı emreder ama talibanın aklı belinde. Amerikanın kurduğu örgütten ancakbu beklenir di...
@mehmeterturk79 Öğrendiğimiz için şaşırıp bu yapılanların İNSAN olana yakışmadığını anlıyoruz ... İyiki cumhuriyet varmış diyoruz
Dinin hangi öğretisinde spor yapmak yasak? Nerede yazıyor?
Dini senden mi öğreneceğiz?
bu din neden kadına düşman bunu da bu araştır.
@mehmeterturk79 bu adamlar zorla evlere girip 8 9 yaşındaki kızları rızasız zorla ganimet diye topluyorlar Müslüman in Müslüman'a savaşı olmaz ganimet düşmez hiç bir Müslümanin evine zorla girilmez açta Hucurat süresi oku bunlar mı Müslüman bu mu din peygamber s.a.v zamanında gayri Müslüm kadınlar açık gezerdi kimseyi zorla kapatılmadi dinde zorlama yoktur bunların yaptıkları da İslam dini değil sen önce gözünü haramdan çevirmeyi öğren
atatürk için beddua edenler bunları görsünler
"Kadınlar size Allah'ın emanetidir." Başka söze gerek yok.
Kadın emanet değil. Senin benim gibi birey,
bu kafayi acil afganistana gonderip uzerine kapiyi kapatican ne kadar arınırsak o kadar iyi
@mertpekcan Emanete böylemi sahip çıkılıyor ? Kadınlar senin , benim malım mı ki sahip çıkalım ?
Geri Dön