HABER

Taliban'ın 'ele geçiremediği' Pençşir'le ilgili yeni gelişme

Afganistan’da Taliban’ın son vilayet olarak kalan Pençşir’i de ele geçirdiği iddia edildi.

Taliban'ın 'ele geçiremediği' Pençşir'le ilgili yeni gelişme

Afganistan’da bulunan 34 vilayet merkezinin 33’ünün kontrolünü ele geçiren Taliban yönetimi, Pençşir vilayetinde yaşayan halka çağrıda bulunarak liderlerini ikna etmelerini ve yeni Afganistan yönetimine katılmalarını istemişti. Bu gelişmelerin ardından Taliban’ın başkent Kabil’in kuzeyinde yer alan Pençşir’i ele geçirdiği ileri sürüldü.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARI KONTROL ALTINDA

Pençşir, büyük çoğunluğu Taciklerden oluşan yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı bir vilayet olarak biliniyor. Dağlık ve engebeli arazisi nedeniyle askeri operasyonlar için zorlu bir hedef olarak tanımlanırken girişlerin dar bir geçitten gerçekleştirilmesi bölgeye giriş-çıkışları sınırlandırıyor. Vilayetin lideri milli savaş kahramanı Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesut ile Taliban arasında görüşmeler gerçekleştirilmiş ancak sonuca varılamamıştı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Helal olsun.. Birlik içerisinde güzel bir Afganistan inşaa edeceklerdir.. ABD nin Afganistanı işgalini elestirenlerin; bugün O İşgale son veren Afgan Mücahitlere saldırması tam bir ikiyüzlülük
adamlar kendi Mîsâk'ı Millisine sahip çıktılar. Afganistanın Milyarlarca Dolarını ABD kasalarına teslim eden Kuklalar gibi yapmadılar. Tek Çakıl taşından bile Vazgeçmediler. " yeter ki bizi muhatap alın, Bizde Size petrol maden sahalarını bırakalım" DEMEDİLER. 20 Yıl Savaştılar yinede Demediler
@tatilbanayakisiyoo_216 senin övdüğün terör örgütü abd NİN GÜDÜMÜNDEDİR MERAK ETME.
Merak ettim taliban ile berabermiydiniz bukadar ansiklopedi bilgisine sahipsiniz veybe ülkemize bakıyorum da nekadar da bilgili insanlar var!!! İşte sıkıntı burda başlıyor bilmeyip görmeyip uzaktan duyulan tabi doğruluğu garanti olmayan veya doğru bildiğinin aslında yanlış olduğu vs... Sen bırak talibanı daha düne kadar taliban demiyen siz şimdi talibancımı Oldunuz yüce İslam bellidir Kuran bellidir Sünnet bellidir..Siz kendinize bakın dininizi yaşayın en başta doğru şekilde Başkasından medet umup daha gerçekleri tam anlamıyla bilmeden onu savunmak nekadar doğru.herşeyi (Allah) bilir.yalnız..
1 tanesi insana benzemez mi?
ahmed mesut şu afganistanda bı adam senmissin memleketini vatanini bayrağını satipda kaçmadin
Geri Dön