HABER

Tam gün yasası tasarısı hekimleri ikiye böldü

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Tam Gün yasa tasarısıyla doktorların maaşlarının artacağını söylemesine karşın doktorların bir kısmı artacağını düşünürken diğer bir kısmı ise azalacağını düşünüyor.

ANKARA (ANKA)- Meclis’te görüşülen tam gün yasa tasarısıyla sağlık çalışanlarının maaşlarının artacağı görüşü, hekimleri ikiye böldü.

Türk Sağlık-Sen’in doktorların tam gün yasası ile ilgili düşüncelerini saptamak amacıyla 27 il'de 588 doktor üzerinde yaptığı ankette, tam gün yasasından hekimlerin gelirlerinin nasıl etkileneceği yönündeki soruya, hekimlerin yüzde 37’sinin azalacağı, yüzde 25’inin ise artacağı yönünde görüş bildirdi. Ankete katılanların yüzde 35’i gelirlerinin değişmeyeceği yönünde görüş bildirirken, yüzde 3’ü ise görüş bildirmedi.

-DESTEKLEYENLERE GÖRE MAAŞ ARTACAK, DESTEKLEMEYENLERE GÖRE MAAŞ AZALACAK-

Yasayı destekleyen uzman hekimlerin gelirlerinin nasıl etkileneceği ile ilgili bir soruya, yüzde 35’i artacağı yönünde yanıt verirken, yasayı desteklemeyen uzman hekimlerin ise yüzde 59’unun azalacağı yönünde görüş bildirdiği ortaya çıktı. Yasayı destekleyen pratisyen hekimlerin ise yüzde 47’si maaşlarının artacağını söylerken, yasayı desteklemeyen pratisyen hekimlerin yüzde 44’ü de maaşlarının azalacağını söyledi.

Tam gün yasasıyla hastanelerde hekim sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna ise, hekimlerin yüzde 53’ü devlet hastanelerinde doktor sıkıntısı yaşanacağını, yüzde 29’u da bu konuda bir sıkıntı yaşamayacağını bildirdi.

-KAHVECİ NE DİYOR?-

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise, ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede, yasayla iddia edildiği gibi doktorlara yüksek zamların gelmeyeceğini ifade etti. Kahveci, “’Doktora yüksek zamlar yaptık’ demek doğru değildir. Doktorlar kamuoyunda dile getirilen bu oranla günlük 19 saat çalışarak ancak ulaşacaklardır. Yani olmayacak iştir. Ayrıca doktorlara bir iyileştirme yapılırken diğer sağlık çalışanlarını bundan yoksun bırakmak haksızlıktır. Taban aylığa iyileştirme yapılmaması kabul edilemezdir” diye konuştu.

Geri Dön