HABER

Tam kapanmada 5. gün! İşte İstanbul'da son durum

Tam kapanmada 5. güne girilirken İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, kentteki son durumu açıklayarak "Pozitif vaka sayılarında yüzde 33 oranında bir azalma var" açıklamasını yaptı.

Tam kapanmada 5. gün! İşte İstanbul'da son durum

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan tam kapanmada 5. güne girildi. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, kentteki son durumu aktardı.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun açıklamasından satır başları:

Pozitif vaka sayılarında yüzde 33 oranında bir azalma var. Yoğun bakımlardaki hasta sayısı yüzde 6,5 oranında düştü. İstanbul'da vakaların yüzde 88'i İngiliz varyantı. Varyantlar ne olursa olsun öncelik önlem alınması. Varyantlarla ilgili Bakanlığımız ayrı bir çalışma yapıyor.

VATANDAŞLARA "AŞI OLUN" ÇAĞRISI

Vaka sayılarının ciddi biçimde düşmeye devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aşılama oranlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"65 yaş üzerinde yüzde 82-83 bandındayız, bu iyi bir oran. Ama 55-59 yaş grubunda şu anda yüzde 49 oranında hedef grubumuza aşı yaptık. Açtığımız kapasitelerin yaklaşık yüzde 50-60'ı ancak kullanılabiliyor. Aşı da var elimizde. Şu anda bir sorunumuz da yok. İnsanları aşı olmaları için hastanelerimize davet ediyoruz. İnsanların aşı konusunda da tereddüt etmemelerini istiyorum. Çünkü şu anda başka bir silahımız yok. Büyük ihtimalle biz bu hastalığı çok az hale getireceğiz hem kısıtlamaların artması hem insanların farkındalığıyla. Bunu devam ettirmemiz lazım."

Kaynak: TRT Haber

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler