Tapınak Şovalyeleri geri dönüyor

Tapınak Şovalyeleri geri dönüyor

Tapınak Şovalyeleri'nin resmen dağıldıktan 700 yıl sonra yeniden birleşeceği öne sürüldü.

Kudüs'te 1096 yılında 9 Fransız soylusu tarafından kurulan ve dünyanın gelmiş geçmiş en gizli örgütü olarak tanımlanan Tapınak Şovalyeleri'nin resmen dağıldıktan 700 yıl sonra yeniden birleşeceği öne sürüldü. Avrupa tarihini şekillendiren ve amaçlarının dünyayı yönetmek olduğu iddia edilen tarikatın bugün sadece hayır işleriyle uğraşan kolu, 18 Mart'ta İngiliz Daily Telegraph gazetesine bir ilan verdi.

İlanda, "Antik ve Asil Tapınak Şovalyeleri geri dönün ve birleşin" çağrısı yaptı. İlanın yayınlanmasından sonra internette yüzlerce komplo teorilerisi üretildi. Buna göre Tapınakçıların ilk hedefi 700 yıl önce Katolik Kilisesi'nin el koyduğu kale ve kiliselerini geri almak. Sonra da El Kaide ile savaşmak. Tarikatın kurulma amacı zaten 13'üncü yüzyılda Kudüs'ü ziyaret eden Hıristiyan hacıları korumaktı. Tarikat 1314'te Fransa Kralı ve Vatikan tarafından "kafir" oldukları iddiasıyla kapatılmıştı.

Şovalyeler baş kaldırmak yerine gizemli bir şekilde sessiz sedasız kayıplara karıştı. Bu da yıllardır, zamanı gelince ortaya çıkacakları teorilerine neden oldu.