Taraf Gazetesi muhabiri serbest bırakıldı

Taraf Gazetesi muhabiri serbest bırakıldı

İSTANBUL (İHA) - Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Taraf Gazetesi Muhabiri Soner Arıkanoğlu, savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Ergenekon Soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Arıkanoğlu, öğle saatlerinde Beşiktaş'taki Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi. Arıkanoğlu, savcılık tarafından, "görevsizlik" kararı verilmesinin ardından Taraf Gazetesi'nin Kadıköy'de bulunması nedeniyle Kadıköy Adliyesi'ne götürüldü. Burada Savcı Erol Giritçi tarafından sorgulanan muhabir, serbest bırakıldı.

Adliye çıkışında gazetecilere kısa bir açıklama yapan Arıkanoğlu, "Ergenekon Soruşturması ile ilgili yaptığımız haberler nedeniyle önceki akşam gözaltına alındım.

Emniyette 1 gün gözaltında kaldıktan sonra, 'devletin gizli belgelerini elde etmek, bulundurmak, yayınlamak ve adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek ve yayın yasağı ihlali' suçlarından yetkili ağır ceza mahkemesine sevk edildim. Orası, dosyayı Kadıköy Savcılığı'na gönderdi. Az önce de sayın savcı beni serbest bıraktı.

Bundan sonra hakkımızda bir dava açılacaktır. Davanın konusu, 'yayın yasağının gizliliğinin ihlali' olacaktır. Emniyette ve savcılıkta bana, 'Taraf Gazetesi'nde yayımlanan o iki belgeyi nereden aldın?' diye soruldu. Ben de, ısrarla bir gazeteciye haberin kaynağının sorulmayacağını söyledim" dedi.