HABER

Taraf'a belgeler nasıl geldi?

Taraf Gazetesi muhabiri, belgelerin kendilerine nasıl ulaştığını anlattı.

Taraf'a belgeler nasıl geldi?

Cengiz Çandar ve Hasan Cemal'in CNN Türk televizyonunda sunduğu Tecrübe Konuşuyor adlı program bu haftaki yayınını, Taraf Gazetesi'nden yaptı. Programa Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar, Yazıişleri Müdürü Yıldıray Oğur ve Muhabir Mehmet Baransu konuk olarak katıldı.

İşte programdan satır başları:

BU BELGELER NEREDEN GELDİ?

Cengiz Çandar: Bu belgeler Mehmet'e nereden ve kimden geldi?

Mehmet Baransu: Bu belgeler bir bavul içinde Taraf'a geldi. 3 kişinin tatile çıkacağı zaman hazırlayacağı bir bavul şeklinde Taraf'a geldi. Bunların içinde orjinal belgeler ve DVD'ler vardı. Bunların nereye geldiğini söylemeyceğim. Haber kaynağım bana bunların taranmış 4 DVD'sini verdi. Bu bavulu getiren kişide bunların orjinal DVD'leri vardı. DVD'lere ekleme yapmak mümkün değil. Çünkü bu eklemeler elektronik olarak saptanabilir. Ben bu CD'leri savcılığın isteği üzerine kendilerine teslim ettim. Süha Tanyeli'nin el yazısı ile yazılmış not defterini gördüm.

Cengiz Çandar: Bugün İlker Başbuğ bu belgeleri sızdıran 9 kişinin tutuklu olduğunu söyledi, sana bunları getiren kişi şu an tutuklu mu?

Mehmet Baransu: Bana bu belgeleri getiren kişi henüz tutuklanmadı. Kendisi bana dün belgeler verdi. Çetin Doğan bu ses kayıtlarının arasına ekleme yapıldığını söylemişti. Bu ses kayıtları CD halinde değil, tam 9 tane teyp kaseti. Bunlara ekleme yapılamaz.

"BAŞBUĞ'A ÜZÜLÜYORUM"

Yasemin Çongar: Bu tamamen düzmece bir belgeyse bunu Genelkurmay'ın araştırması gerekir. Bugün İlker Başbuğ'u televizyonda izledim. Onun 'Darbeler dönemi kapandı' sözlerine inanmak istiyorum. Cidden çok zor durumda, onun bu halini görünce içinde olduğu duruma üzülüyorum. Bence burada yükün tamamen Genelkurmay'ın üzerinde olmaması gerekir, aslında AKP de bu işin üzerine bütün gücüyle gitmeli...

Geri Dön