HABER

'Tarafsız Bölge'de devlet kurdu

Çek Cumhuriyeti'nden Vit Yedliçka, Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik "tarafsız bölge"de "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan etti.

'Tarafsız Bölge'de devlet kurdu

Hırvatistan'ın Zmeyavets şehri ile Sırbistan'ın Başki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu öne süren Yedliçka, 7 kilometrekarelik alanın "tarafsız bölge" olduğunu savundu.

"liberland.org" internet sitesinde, yeni kurduğu devletin vatandaşlığına geçmek isteyenlerin başvurularını da kabul eden Yedliçka, site aracılığıyla "Liberland" hakkında ziyaretçilere bilgi veriyor.

Sitede yer alan bilgilere göre, tam adı Özgür Liberland Cumhuriyeti olan devletin bayrağı ve arması da bulunuyor. Vit Yedliçka'nın devlet başkanı olduğu devletin, resmi dili ise Çekçe.

Liberland bayrağı

Sitede ayrıca ilan edilen yeni devletin sloganının "Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver" olduğu belirtilirken, yeni devletin sınırları içinde adaletli insanlardan oluşan bir toplum kurmanın amaçladığı kaydediliyor.

'liberland.org' sitesi

"Liberland" isimli devletin Monako, Hong Kong ve Lihtenştayn gibi ülkelerden ilham alınarak kurulduğu ifade edilirken, vatandaşlık için başvuracak kişilerin başvuruların kabul edildiği bildirildi.

Sitede, 13 Nisan'da kurulduğu belirtilen "Liberland" devletinde kaç kişinin yaşadığı hakkında bilgi verilmiyor. (AA)

Sosyal medyada Liberland fırtınası

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
gidelim en azından türkiyeden daha demokratikmiş faşistlerin içinde yaşamaktan iyidir.
Yol orda.. Cumhurbaşkanına küfür edememeyi demokrasi anlayışına bağlayan vatandaş.. Hiç kimseye hakaret etme hakkınız yok.. Ama eleştiri sonuna kadar ve yanınızdayım.. ama hakaret kıme olursa olsun karsıyım... sözcü diye gazete bildim bileli hakaret bildim bileli yalan haber yapar.. Şimdi bu yapanlara ceza olmasın mı.. bu mu özgürluk küfür et yalan yaz..
GİT GİT DE ÜLKE SENİN GİBİLERDEN KURTULSUN
faşistler ..... seni
Hiç durma, yere de ense traşını görsünler
tamm git sen fazla durma ülken için mücadele etmek yerine korkaklar gibi kaç git
böyle giderse çok yakında bizden de yeni ülke kuruldu haberleri dünyaya yayılacak. bop iş başında nasıl olsa. görevini tamamlar, misyonu da son bulur.
yeni türkiye değil yeni osmanlı kuruluyor rahatsız olanlar varsa liberlenda .....................
sen hayatın da hiç kitap okumadın degil mi ? hiç tarih bilmiyor sun degil mi ? Çünkü bilseydin osmalı devletinin 1 dünya savaşın da yenildiyini ve elindeki nedeyse bütün toprakların alıdıgın bilmen lazım yani sen bu osmalıyı istiyorsan affedersin ama salaksın
Yakında cumhurbşkanımız orayı ziyaret eder
Cami yaptırır cami...
Geri Dön